Cayma Bedeli Nedir? Hangi Durumlarda Ödenir?

Cayma Bedeli Nedir? Hangi Durumlarda Ödenir?
0
(0)
İnternet günümüzün vazgeçilmez iletişim kaynaklarından biridir. Anı yakalamada ve gündemi takip etmede yeri doldurulamaz bir etkiye sahiptir. Bu sebeple çoğu insan mobil paketlerin yanı sıra ev internet paketlerini de tercih eder. Bu paketleri sunan onlarca farklı marka vardır. Fakat kullanıcılarından bir taahhüt beklentisi olan markalar internet kullanım deneyiminin memnuniyetini düşürür. İnternet sağlayıcınızı değiştirmek istediğinizde ise sizi farklı bir sorun bekler. Bu sorun cayma bedelidir.

Cayma Bedeli Nedir? 

Elektrik, su, TV, mobil alımlarında olduğu gibi günümüzde internet alımlarında da bir taahhüt imzalatılır. Bu taahhüt aslında ürünü veya hizmeti belli bir süre kullanacağınıza dair bir sözleşmedir. Bu sözleşme süreleri genellikle 12, 24, 36 ay şeklinde olmaktadır. Bu tarihlerden önce aboneliğinizi iptal ettirmek veya sonlandırmak istediğiniz zaman yani caymak istediğinizde sizden talep edilen ücrete “cayma bedeli” denir. Bu bedele size imzalatılan sözleşme içerisinde yer almaktadır. Genellikle ödemeye yapmadığınız kalan ayların ücreti cayma bedeli olarak alındığı gibi firmaların başka kıstaslarla belirledikleri cayma bedelleri bulunmaktadır. 

Tüm bunların yanı sıra firmalar istedikleri ölçüde bir cayma bedeli talep edemezler. Bu ücret 1 yıldan az taahhüt sözleşmesi olan kullanıcılar için faturalarının toplam tutarının en azı göze alınarak hesaplanır.

Taahhüt İptali Nasıl Yapılır?

Bir firmadan aldığınız hizmetten memnun kalmadığınızda bunu sonlandırmak elbette sizin hakkınızdır. Öncesinde hizmet aldığınıza dair bir sözleşme imzaladıysanız ve belirli bir süre bu hizmeti alacağınıza yazılı olarak söz verdiyseniz iptal süreci çok önemlidir. Bu gibi taahhüt iptali gerektiren durumlarda uygulamanız gereken birkaç yöntem vardır.  Müşteri hizmetlerini arayarak iptal sürecini başlatabilirsiniz, Hizmeti aldığınız firmaya doğrudan dilekçe gönderebilirsiniz. Hizmeti aldığınız firmaya doğrudan giderek yetkili kişilerle görüşerek yüz yüze iptal sürecini başlatabilirsiniz.

Cayma Bedeli Hangi Durumlarda Ödenir?

Cayma bedeli ürün veya hizmeti belirli bir süre kullanacağınıza dair verdiğiniz sürede kullanmadığınızda istenir. Buradan yola çıkıldığında vermiş olduğunuz taahhüt süresi bitmeden, hizmeti iptal etmek istediğinizde bu ücret sizden talep edilir.

Cayma Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Cayma bedelinizi hesaplama konusunda kafanız karışık olabilir. Bunu yapmadan önce sözleşmenizi dikkatlice okuyun ve cayma bedeli kısmında yer alan sözleşme başlangıç tarihi ve bitiş tarihlerini not edin. Sözleşmenizin bitmesine kaç ay kaldığını buradan hesaplayın. Kaç ay kaldı ise aylık ödeme miktarını ile kalan ay sayısını çarpın. Sonucunda çıkacak rakam ortalama sizin cayma bedelinizdir. Bu işlemi yapamadınız veya daha net bir sonuç istiyorsanız cayma bedeli hesaplama için firmanın müşteri hizmetlerini arayarak detaylı bir bilgi almanız mümkündür.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.