En İyi ve Hızlı İnternet Tarayıcıları Nelerdir?

En İyi ve Hızlı İnternet Tarayıcıları Nelerdir?
0
(0)
İnternet hepimizin hayatının merkezinde yer alıyor. Bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler aracılığıyla her gün hepimiz bir şeyleri araştırıyor ya da farklı web sitelerini ziyaret ediyoruz. Bunun için de birbirinden farklı internet tarayıcıları var. Peki en iyi ve hızlı internet tarayıcıları nelerdir? Sizler için bu sorunun cevabını verdik.

Google Chrome

Hem Türkiye’de hem de dünyada açık ara farkla en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome’dur. Her işletim sistemine uygun sürümleri mevcut. Çok basit bir arayüze sahip. Google Chrome’un, yüksek bir performansı ve oldukça basit bir kullanımı var. Diğer tarayıcılara göre daha fazla özelliği olan Google Chrome aynı zamanda kullanım rahatlığı bakımından da diğer tarayıcıların önüne geçiyor. Bu sebeple de dünyada açık ara farkla en çok kullanılan internet tarayıcısı haline geldi. Google Chrome’un eksiklikleri ise oldukça fazla RAM ve CPU tüketmesi. Sekme dondurma özelliği ile kullanılmayan sekmeleri dondurmasına rağmen hala daha oldukça fazla RAM tüketiyor. Bunun için de düşük güçlü cihazlarda kullanımında donma gibi sorunlar çıkabiliyor. Farklı platformlarda kullanılabilmesi ve diğer tarayıcılardan daha fazla araca sahip olması sebebiyle de Google Chrome, bu alanda diğer tarayıcıların önüne geçiyor.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox da günümüzde en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri. Tıpkı Google Chrome gibi Mozilla Firefox da pek çok işletim sisteminde sorunsuz bir şekilde çalışmayı sürdüyor. Firefox’un diğer internet tarayıcılarına göre daha güvenli olduğunu söylemek mümkün. Sürekli yaptığı güncellemeler ile Mozilla Firefox, kullanıcı gizliliği konusunda oldukça önemli kazanımlar elde etti. Bir veri sızıntısına karıştığınızda Firefox sizi uyarıyor. Bu alanda da rakiplerinin önüne geçiyor. Sadece birkaç milisaniye de olsa yapılan testlere göre Google Chrome’dan da daha hızlı. 

Opera

Opera, şık arayüzü ve birbirinden farklı araçları ile kullanıcıların oldukça sık kullandığı internet tarayıcılarından biri. Açık ve koyu renk modları, kripto cüzdan özelliği, WhatsApp ve Facebook kenar çubukları gibi özellikleri olan Opera, bu anlamda rakiplerinin önüne geçiyor. Mobil cihazlar için ise Opera’nın Opera Turbo özelliği var. Opera Turbo ile hem pil hem de internet tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Microsoft Edge

Microsoft Edge, tamamen yenilenen arayüzü ile Internet Explorer’ın yerini alarak Windows cihazlarının varsayılan tarayıcısı haline gelmiştir. Kimlik avına karşı oldukça güvenli bir arayüz geliştiren Microsoft Edge, güvenlik anlamında pek çok rakibinin önüne geçiyor. Rakiplerine göre piyasaya daha geç girse de hızla onları yakalamayı başardı. Görünüş anlamında da Google Chrome’a oldukça fazla benziyor. Microsoft hesabınız ile çalışan Microsoft Edge sayesinde istediğiniz cihazdan bağlanarak geçmişinize erişebiliyorsunuz. 

Brave

Özellikle internette gizliliğine önem verenler tarayıcı olarak Brave’i oldukça sık tercih ediyorlar. Reklamları ve izlenmeleri engelleyebilme özelliğine sahip Brave’de, ayrıca gizlilik direkt tarayıcıyla entegre çalışır. Google Chrome’dan temalar indirip Brave için de kullanabilirsiniz. Görünüm olarak diğer tarayıcıların gerisinde kalsa da hem hız hem de güvenlik anlamında rakiplerine göre çok daha başarılı. 

İnternet tarayıcılarında kullanıcıların ilk dikkat ettikleri genellikle hız ve güvenlik oluyor. Bu bağlamda hem hız hem güvenlik anlamında öne çıkan Mozilla Firefox, en iyi tarayıcılardan biri. Microsoft Edge ise rakiplerine hızla yetişirken Google Chrome hem ülkemizde hem de dünyada en çok tercih edilen internet tarayıcı olarak zirvede kalmayı sürdürüyor. Opera ve Brave ise bu üçüne nazaran daha az tercih edilseler de sağladıkları pek çok hizmet ve güvenlik teminatları ile kalite olarak rakiplerinden aşağı kalmıyorlar.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.