Genel IP ve Özel IP Adresi Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Genel IP ve Özel IP Adresi Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
0
(0)
IP adresleri, internete bağlanmak için gerekli olan adreslerdir. IP adresi olmadan internet kullanan cihazınızın internete bağlanması mümkün değil. IP adresleri sayesinde bilgisayarlar birbirlerini bulurlar ve veri akışı gerçekleştirirler. Bunun için ise genel IP ve özel IP adresleri kullanılır. Bu yazımızda sizler için “genel ip ve özel ip adresi nedir ve aralarındaki farklar nelerdir?” sorularının cevaplarını verdik.

Genel IP Adresi Nedir?

İki bilgisayarın birbirlerini tanımlamasını sağlayan IP adresine genel IP adresi denir. İnternete erişmek için genellikle genel IP adresi kullanılır. Genel bir IP adresi sayesinde bilgisayarınıza ya da başka bir elektronik cihazınıza uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Örneğin evde değilken bilgisayarınızdan evinizdeki kameralara genel IP adresleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca uzaktan modeminize veya cihazlarınıza da ulaşabilirsiniz. 

İnternete bağlandığınızda, abone olduğunuz internet servis sağlayıcısı tarafından size bir IP adresi atanır. İnternet üzerinden bir web sitesine girdiğinizde sunucu, bilgisayarınızın genel IP adresini kullanır. İnternetteki tüm web siteleri genel IP adreslerini kullanırlar. Örneğin google.com adresinin IP adresi 172.217.22.14’dir ve bu genel bir IP adresidir. Bu adresler sunuculara özeldir ve çoğaltılamazlar. 

Özel IP Adresi Nedir?

Birkaç cihazın birbirlerine kablolu ya da kablosuz bir şekilde bağlandıklarında aralarında oluşturdukları IP adresine ise özel IP adresi denilir. Bu içindeki cihazlara aynı IP adresi atanmaz. Her birine farklı bir IP adresi atanır ve bu IP adresleri tekrarlanamazlar. Farklı ağlardaki bilgisayarlar aynı adresleri kullanabilirler. Farklı ağlarda olduklarından aynı adresi kullanmaları bir sorun teşkil etmez. Veri tasarrufu sebebi ile de özel IP adresi kullanımı için teşvik vardır. Özel IP adresleri ile internete yönlendirme ya da internetten veri akışı mümkün değil. Bu adreslerin atanması da kimse tarafından kontrol edilemez. 

Özel ağdaki bilgisayarlardan biri modem aracılığı ile internete bağlanır. İnternet servis sağlayıcı tarafından ağdaki yönlendiriciye bir IP adresi atanır. Bu tek genel IP adresi tüm ağ için geçerlidir. NAT, kullanıcıların işlemlerini internete iletir. Özel IP adresleri tarafından yapılan bu işlemler, genel IP adresine geri gönderilir. 

Özel IP adresleri NAT’ın arkasındadır ve internetten direkt görünmez. Bu bağlamda da genel IP adreslerine göre daha güvenli olduklarını söylemek mümkün. Genel bir IP adresi kullanırken siber saldırılar gerçekleşmesin diye ek önlemler alınması gerekirken, özel bir IP adresi kullanımında bu önlemlerin pek çoğuna gerek yok. 

Bazı web siteleri üzerinden IP adresinizin herkese açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Siteye istek gönderince IP adresiniz görüntülenir. Bu IP adresi, internet servis sağlayıcısının size atadığı IP adresi ile eşleşirse size genel bir IP adresi verilir. 

Tüm IP adreslerinin kullanımı genel ve özel olarak ayrılabilir. Bunlara WAN adresleri de denir. IP adresleri olmadan internet bağlantısı ve bilgisayarlar arası veri aktarımı gerçekleştirilemez. Genel IP adresleri sayesinde bir web sitesinin sunucusuna bağlanabilirken özel IP adresleri ile cihazlar arasında bir IP adresi oluşturulabilir. Bunlar arasında güvenlik ve görünebilirlik gibi farklar bulunur. Aynı modem yönlendiricisine bağlı cihazlara farklı IP adresleri atanmasına özel IP adresleri denir. Genel adreslere olan talebi azaltmak için bu IP adresleri kullanılırlar. İnternete bağlı cihazların birbirinden farklı tanımlanmalarına ise genel IP adresleri denir. Örneğin ev internetinde genel IP adresi modeminizi tanımlar ve modeminize bağlı diğer cihazlar da bu adresi paylaşırlar. Genel IP adresleri statik ve dinamik olarak ayrılırlar.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.