İnternet Tarayıcısı Nedir?

İnternet Tarayıcısı Nedir?
0
(0)
İnternet tarayıcı ya da web tarayıcı en basit haliyle internet sitelerini görüntülemeye yarayan yazılımlardır. Bu sitelerde yer alan verilere ulaşabilir, indirme veya yükleme yapabilirsiniz. Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldiler. İnternette herhangi bir şeye bakmak isteyen kullanıcı yüklü olan tarayıcısı üzerinden arama işlemini gerçekleştirir. Online oyun oynamaktan, alışveriş yapmaya, video izlemeye kadar birçok veriye erişimimizi bu tarayıcılar aracılığı ile yaparız.

Daha teknik bir dille ifade etmek gerekirse de tarayıcılar, sunucularında yer alan HTML veya daha gelişmiş sayfaların açılmasını sağlar. HTML’den HTTP’ye kadar bütün protokolleri destekler. Genel ağa bu tarayıcılar üzerinden dosya yükleyebilir veya ağda yer alan dosyaları kendi cihazınıza indirebilirsiniz.

1990 yılından beri hayatımızda olan internet tarayıcıları her geçen gün gelişmeye de devam ediyor. Teknolojinin gelişimi ile beraber tarayıcıların sayısı da bir hayli çoğaldı. Kullanıcılar bu tarayıcılar arasından kendilerine en uygun olanı seçerek kullanabilirler. Bu seçimi yaparken birden fazla kriter bulunsa da en öne çıkan kriter hızdır.

En Hızlı ve Güvenli Web Tarayıcı Hangisi?

İnternet dünyasına oldukça uzun yıllar Internet Explorer hakim oldu. Microsoft’un yayınladığı bu tarayıcı günümüzde hala aktif olsa da tercih sıralamasında geriledi.

Şu an en çok kullanılan internet tarayıcısı Google Chrome. Bunun en büyük sebebi de Google ile olan bağlantısı. Ancak bu bağlantının yanında oldukça yüksek hız sunması da kullanıcıların beğendiği noktalar arasındadır.

Siber güvenlik teknoloji dünyasının son yıllardaki en önemli konusu. İrili ufaklı tüm firmalar bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyor. Hangi tarayıcıyı tercih ederseniz edin %100 güvenli olduğunu kimse iddia edemez. Chrome ortalama her 15 günde bir yeni güvenlik güncellemesi yapıyor.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.