Load Balancing Nedir?

Load Balancing Nedir?
0
(0)
İnternet kullanımı günümüzde adeta bireylerin en temel ihtiyaçlarından biri haline gelmiştir. Özellikle iş yerlerinde ve evlerde bu ihtiyaç giderek artmaktadır. Bunun sebebi ise internetin sunduğu geniş olanaklardır. Dünyanın her yerine ulaşmak için internet zorunlu bir araçtır. İnternet kullanımı arttıkça internet verimini ve kalitesini yükseltmek için kullanılan teknolojiler de gelişir. Bu teknolojiler sonucunda ortaya çıkan sistemlerden biri “Load Balancing” yani “Yük Dengeleme”dir.

Load Balancing Nedir?  

Load Balancing Türkçe karşılığı ile yük dengeleme anlamına gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere bir dengeleme görevi görmektedir. Gelen trafiğini sunucular arasında dengeli bir şekilde paylaştırır. Bu paylaştırma işlemini yaparken donanım veya yazılım olup olmadığına bakmaz veya kullanılan algoritmaların ne olduğu ile ilgilenmez. Asli görevini gerçekleştirirken ve tek bir sunucunun aşırı çalışmasını önleyerek, trafiği kaynak havuzunda bulunan farklı wen sunucularına dağıtır. Trafik dengeli bir şekilde dağıtıldığında sunucu yanıt bekleme süresi en aza indirilerek verim mümkün olan en üst seviyeye çıkarılmış olur.

Load Balancing Ne İşe Yarar?

Load Balancing’in ne işe yaradığını anlatmak için bir örnekten faydalanabiliriz.  Trafikte sıkışan pek çok araç olduğunu hayal edin. Aceleniz var ve trafiğin açılması daha uzun sürecekmiş gibi görünüyor. Bu trafik sizin ağınızdaki trafiktir. Load balancing kullanımı ise trafik polisidir, sıkışan trafiği açar. Sistematik olarak araçları doğru konumlara yönlendirir, kazaları önler ve en mümkün olan ve en kısa zamanda hedefinize ulaşmanızı sağlar.  Trafikte beklediğiniz süre “sunucu yanıt süresi”, evinize ulaşma metaforu ise aslında size verilen “yanıt”tır. 

Load Balancing sistemi rastgele bir dengeleme değildir belirli kurallara bağlı bir şekilde gerçekleşir. Bu dengeleme işlemi HTTPS, HTTP, TCP, UDP için yapılmaktadır ve 4 tür için temel kurallara sahiptir. 

Load Balancing görevleri kısaca şunlardır:

  • Ağ trafiğini dengeli bir şekilde dağıtır. Böylelikle daha hızlı yanıt almanız mümkün olur. Buna ek olarak ağınızın yoğunlaşması engellenerek herhangi bir yoğunluğa bağlı verimsizlik söz konusu olmaz.
  • Load Balancing isteklerini aktif olan sunuculara gönderir böylelikle güvenlik ve verimlilik artırılır.
  • Sunucu ekleyebildiğiniz gibi kolaylıkla çıkarabilirsiniz, Load Balancing size bu konuda esneklik sunmaktadır.

Hangi Durumlarda Load Balancing Kullanmak Gereklidir?

Hemen hemen her evde bir internet erişimi ve bu internete bağlanan pek çok cihaz bulunmaktadır. Eğer sisteminiz geç yanıt veriyorsa, yavaşlamalar ve donmalar fark ettiyseniz bu demektir ki; Load Balancing ihtiyacınız var. 

Özellikle internet erişiminin ve hızın önemli olduğu işyerlerinde Load Balancing kullanmama gibi bir lüksünüz yoktur. Bunun sebebi sunucular üzerinde çok fazla istek olmasıdır. Bu isteklerin hepsine en kısa sürede yanıt almak için kullanmanız gerekir. Oluşan trafiği dengeli bir şekilde dağıtacağı için sunucularınızın yoğunlaşmasının önler ve aktiflik durumuna göre çalışır.

Load Balancing Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bu avantajları şu şekilde listeleyebilmek mümkündür;

  • Sunucu sürekliliğini en üst seviyeye çıkararak kesintisiz bir şekilde kullanım sunar.
  • Sistem her zaman hazır ve çalışır durumdadır ve sizin herhangi bir şekilde tekrar başlatmanız veya müdahale etmeniz gerekmez.
  • Trafik üzerinde takılmaları, yavaşlama ve yoğunlaşmayı önler.
  • Mümkün olan en hızlı yanıt almayı sunar.
  • Hizmeti kesintiye uğratmadan sunucu alt yapısını değiştirme kolaylığı sunar.
  • Web sitenize güvenlik katmanı ekleyerek daha güvenilir bir deneyim sağlar.
  • Dengeli bir şekilde trafiği dağıttığı için yerden tasarruf sağlar ve donanım harcamalarınızı minimuma indirebilirsiniz.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.