Modemler Bozulur mu? Ne Kadar Sürede Değiştirilmelidir?

Modemler Bozulur mu? Ne Kadar Sürede Değiştirilmelidir?
0
(0)
Modemlerin sıklıkla yıpranan hareketli ya da mekanik parçaları olmaz. Fakat her cihazın olduğu gibi bu aletlerinde miladı dolabilir. Buna ek olarak yeni teknolojilerinde ortaya çıkışı cihazların değişmesini de gerektirebilir. Tüm bu nedenlerden ötürü cihazları değiştirmeniz kullanım performansınızı arttırmak noktasında çok önemli fark yaratabilir. 

Modem Bozulur mu?

Modemler birçok nedenden dolayı arızalanabilir. Bu arızaların temelinde cihazın sürekli fişe takılı olmasından ötürü ısınması olabilir. Tüm elektronik cihazlar gibi, modemler de kullanım sırasında ısı üretir. Modemler normalde sürekli açık oldukları için asla soğuma şansları yoktur ve genellikle hep sıcaktırlar. Bunun nedeni, çoğu modemin içerisinde pasif soğutmaya sisteminin olmamasıdır. Pasif soğutma sistemi bulunmayan modemler bulunanlara göre daha çabuk ısınır ve bir süre sonra internet performansını düşürebilir. 

Kimi modemlerin verimli soğutucuları vardır, birçoğunun büyük havalandırmaları vardır. Modemdeki tozu düzenli bir şekilde temizlemek gereklidir. İyi bir şekilde havalandırılan alana modemi yerleştirerek bu faktörün azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Fakat ısı her zaman  modemin bozulmasında ana etken olarak yer almaya devam edebilir. Modemler, patlamış bir kapasitör gibi dahili bileşenlere verilen hasar nedeniyle de arızalanabilir. Toz, elektronik cihazlar için iyi olmayan ısı birikimini şiddetlendirir ve bu bileşenler, ısı sorunu ortadan kalkmış olsa bile, yalnızca sık kullanılmasından dolayı arızalanma potansiyeline sahiptir. Bu faktörler nedeniyle modeminiz bir süre eskisi kadar iyi çalışmayabilir ya da bozulabilir.

Modem Kullanımına Etki Eden Faktörler

Bu faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir; 

  • Bu cihazlar sıklıkla sessizce çalışır. herhangi bir fanı bulunmaz ve bir süre boyunca cihazlar sorunsuz çalışabilir. Fakat belirli bir kullanım döneminin ardından sessiz bir şekilde çalışan modemleriniz gürültülü bir hal alabilir. 
  • Modeminizi belirli aralıklarla sıfırlamak oldukça önemlidir. Bu şekilde modeminizi bir süre daha iyi bir şekilde kullanabilirsiniz. 
  • Cihazınız internete bağlanmıyorsa, modeminiz açılıyor fakat internet bağlantısı sırasında takılıyorsa, kablo ya da telefon hattı bağlantılarınızın doğru bir şekilde yapıldığına emin olmanız gerekebilir. Cihazın ve hattın güvenliğini kontrol ettikten sonra kullanım sağlayabilirsiniz.
  • İnternet bağlantınızın hızı sürekli değişebilir, ara sıra bağlantı kopmaları ya da sinyal yetersizliği olursa sorun modeminizdedir. Bu nedenle cihaz değişikliği yapmanız gerekebilir.
  • Modemin LED’i yanlış renk ya da hiç yanmıyorsa sorun giderme bilgileri için internet servis sağlayıcınıza danışabilirsiniz. Modem zarar görmüş olabilir veya değişen ışık başka bir şeyi gösteriyor olabilir.

Modemin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Modemi iyi havalandırılan bir alana kurarsanız daha uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. Modemin çevresindeki hava sirkülasyonu için yeterli yer olduğuna dikkat edin. Modeminizi doğrudan bir prize bağlamak yerine bir aşırı gerilim koruyucuya bir cihaza bağlayarak ömrünü uzatabilirsiniz. Yıldırımların neden olduğu güç dalgalanmaları, bir modemi hızla tahrip edebilir. Aşırı gerilim koruyucu bu gibi durumlarda cihazınızı koruyabilir. 

Cihaz, modemi çalışır durumda tutar ve bir elektrik kesintisi durumunda güç dalgalanmalarından korur. Modeminizi düzenli olarak temizlemenizde ömrünü uzatan bir başka etkendir. Modemi tozdan arındırmak için basınçlı hava ya da hava kompresörü kullanabilirsiniz. Toz birikmesi modemin ömrünü kısaltır ve ekstra ısıya neden olur.

Modem Ne Kadar Sürede Değiştirilmelidir?

Modeminiz yukarıdaki sorunları yaşatıyorsa en kısa sürede değiştirmeniz önerilir. Modem arızası internete erişim sağlayamamanıza neden olur.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.