NTA ve NDR Nedir?

NTA ve NDR Nedir?
0
(0)
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte akıllı cihazların ve internetin kullanımı da oldukça yaygınlaştı. Alışverişler, önemli iş yazışmaları, kart bilgilerinin paylaşıldığı eğlence siteleri ve daha bir sürü şey için interneti sıkça kullanıyoruz. Bunları yaparken dikkat edilen en önemli unsur ise; güvenlik. 

güvenliği, kullanıcıların paylaştığı bilgilerin başka insanlar ile paylaşılmasını ve dağıtılmasını, akıllı cihazlara ve ağlara başka kullanıcıların izinsiz girilmesini önlemek ve siber saldırılardan korumak için çok önemlidir. NTA ve NDR’da ağ güvenliğini sağlayan araçlardan bir tanesidir. 

NTA Nedir?

NTA, Türkçeye “ağ tehdit analizi” olarak çevrilmektedir. Özellikle son yıllarda gittikçe artan siber saldırı tekniklerinden dolayı verilerini korumak isteyen kişiler için güvenlik önlemlerini artırmak gerekmektedir. Güvenlik ihlaline neden olacak birçok unsur vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Güvenlik ihlali olan hesaplar,
  • Bulut altyapısı,
  • Güvenlik açıkları,
  • IOT ve daha bir sürü unsur güvenlik ihlaline neden olmaktadır. 

Bu unsurları korumak için Firewall, IPS gibi güvenlik cihazlar artık yeterli değildir. Olası siber saldırıların ya da izinsiz ağ girişlerin tespit edilmesi ve doğru bir şekilde önlenebilmesi için bu güvenlik cihazların çok daha üstün teknolojilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu ağ teknolojisi, kullanıcının sahip olduğu ağ trafiğini kopyalayarak davranışlarının bir analizini ortaya çıkarmaktadır. Bu analizler sonucunda ağ üzerinde oluşabilecek terslikleri ve olası tehditleri belirleyerek ağ güvenliğinin korunmasını sağlar. Bu işlemi makine öğrenimi algoritmaları ile istatistiksel verileri kullanarak gerçekleştirir. 

NTA Ne İşe Yarar?

NTA, makine öğrenimi algoritmaları ve istatistiksel verileri kullanarak ağ üzerinde bulunan siber saldırıları, veri ihlali tehditlerini gibi tehlikeli durumlarını ağ trafiğine bakarak ortaya çıkmasını sağlayan bir güvenlik aracıdır.  Ağ güvenliğini artırmak için ağ trafiğinin davranışlarını inceler. Bu davranışlar doğrultusunda olası tehditleri ve davranış dışı hareketleri birincil veriler ile tespitini yapar. Eğer bir anormallik, saldırı ya da tehdit algılarsa güvenlik önlemlerine karşı kullanıcıyı uyarır. Bu sayede ağ güvenliğinin daima üst seviye de ve kontrollü bir şekilde denetlenmesini sağlar. 

NDR Nedir?

Network Detection Response (NDR), Türkçeye “Ağ Algılama ve Yanıt Sistemleri” olarak çevrilmiştir. NDR, kötü amaçlı yazılım ve etkinlikleri algılamak ve yanıtlamak için ağ trafiği ile bulut trafiğini kullanan bir “ağ güvenliği” aracıdır. 

Siber tehditleri oluşturan saldırganlar NDR ve NTA gibi güvenlik araçlarından kaçmak için birden farklı yol denerler. Fakat bu yolları önceden belirlemek ve kullanıcıyı uyarmak için bu teknolojileri kullanmak önemlidir. NDR teknolojisi oluşabilecek siber saldırıları ve tehditleri algılamak için ağ trafiğini detaylı bir şekilde inceler. Ağ trafiğinde bulunan bütün veriyi analiz ederek işleme alır. Bu sayede oluşabilecek tüm tehditleri algılar.

NDR Ne İşe Yarar?

NDR, siber saldırganların ağınızı bulmasını, ağ üzerindeki denetimin genişletilmesini ve kendilerini sağlama almak için kullandıkları tüm planların bulunmasını sağlayarak saldırı algılama ve müdahale noktasını oluşturur. NDR teknolojisi sadece gerçek zamanlı bir analiz sağlamanın yanı sıra, geriye dönük ağ trafiğinin analizlerini de sağlar. 360 günlük bir zaman dilimini kapsayan bu tarama işlemi sayesinde olası ihlallerin tespitini daha hızlı bir şekilde ortaya çıkararak bu tehditleri önlemek için yapılması gerekenleri belirlemek için zaman yaratır. 

Olası tehditleri ve güvenlik açıklarını belirleyerek ağ güvenliğinin arttırılmasını ve korunmasını sağlayan NTA ve NDR güvenlik araçları ile kullanıcılara daha güvenli bir internet erişimi sağlanmaktadır. Siber tehdit savunmalarının ne durumlarda ihlal edildiğini ve olası tehditlerin algılandığı zaman neler yapılması gerektiğini söyledik. NTA/NDR teknolojileri sayesinde hem geçmiş saldırıları hem de gelecekteki saldırı tehlikelerini ortaya çıkarmak artık mümkün.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.