QUIC Protokolü Nedir?

QUIC Protokolü Nedir?
0
(0)
İnternet günümüzde ev ve iş yerlerinde kullanılmaktadır. Kullanım amacı ise kişilerin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre  şekillenmektedir. Bir yemek tarifi videosu izlemek, ofis programlarını çevrimiçi kullanmak, görüntülü bir toplantı yapmak, şarkı dinlemek, alışveriş yapmak tüm bunlar ve daha fazlası internet sayesinde oldukça kolaydır. İnternetin sunduğu bu imkanlardan faydalanırken ihtiyaç duyulan  en önemli şey ise hızdır. Hız olmadan internet için verimli diyemeyiz.  

QUIC Protokolü Nedir?

QUIC Protokolü, Google tarafından gerçekleştirilen bir hizmettir. Google UDP aracılığı  ile hizmetini sunmaktadır. Böylelikle hem internet hızının artması hem de yaşanabilecek gecikmelerin azalması hedeflenmektedir. İnternette hızın herşey olduğu ve en yaşanacak kısa süreli bir gecikmenin oldukça rahatsız edici olduğunu biliyoruz. Böyle bir sorunu yaşanmaması adına QUIC Protokolü oldukça önemlidir. Adını da İngilizce “QUICK” yani hız kelimesinden almaktadır.

QUIC Protokolü Ne İşe Yarar?

QUIC Protokolü ile veriler güvenli bir şekilde iletilir. Veri akışında yaşanacak gidiş-geliş sürelerini kısaltır ve kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Yaşanabilecek paket kayıplarının da önüne geçilmesinde QUIC Protokolü kullanılmaktadır.

Bir web sitesi sahibi olmanız veya kullanıcı olmanız gerekmez. İnternet  hayatınızın bir alanında yer alıyorsa hız sizin için oldukça önemlidir demektir. Özellikle çevrimiçi oyun oynarken, internet üzerinden alış-satış işlemlerinde, eş zamanlı yapılan toplantılarda internet hızında yaşanabilecek bir kesinti veya yavaşlama oldukça kötü sonuçlara neden olabilir. İşte böyle bir durumun oluşmaması için QUIC Protokolü önemli katkı sağlamaktadır. Tam zamanlı bir şekilde internette işlemler yapılmasına da olanak tanımıştır.  Buna ek olarak güvenli bir şekilde hız sunması onu diğer protokollerin önüne taşımakta etkili olmuştur. UDP ve TCP ile harmanlanarak  kullanıcılarınn ihtiyaçlarını karşılayacak bu hizmet gecikmeleri yaşanmasını minimuma indirmeyi hedeflemiştir.

QUIC Protokolü Neden Önemlidir?

Günümüzde hayat oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir. İnternet dünyasında ise saniyeler içinde değişimler yaşanmakta ve dengeler değişmektedir. Bu sebeple internet ortamlarında tahammül seviyesi düşmekle beraber hıza olan ihtiyaç da artmaktadır. Kullanıcılar hızlı, güvenli ve ekonomik internet arayışı içerisindedir. Özellikle işinin bir parçası hız olan insanlar bu durumdan maddi manevi etkilenmektedir. QUICK Protokolü bu anlamda gecikmeleri önlemeyi ve kullanıcıların hıza bağlı problem yaşamalarını engellemeyi hedeflemektedir.

Son zamanlarda oldukça önemli hale gelen QUIC Protokolü UDP ve TCP’nin olumlu ve kullanışlı özelliklerini kendine de katarak ortaya çıkmıştır. Böylelikle kapsamlı şekilde 360 derece bir hıza erişilmesi için kullanmakı mümkündür. Olası bir sorunda UDP veya TCP’nin de kullanılmasına olanak sağlanmıştır.

QUIC Protokolü’nün Temel Özellikleri Nelerdir?

  • Veri gidiş-geliş süresi kısaltıldı.
  • UDP ve TCP harmanlandı. Böylelikle UDP’ye izin verilmeyen durumlarda TCP’ye geçiş sağlandı
  • Eski tip iletişim isteği yerine tek bir istek ile iletişimin tamamlanması mümkün oldu.
  • Oluşabilecek paket kaybını minimuma indirerek yaşanabilecek sorunlar azaltıldı.
  • QUIC Protokolü kullanıcılarının RTT süresini sıfırladı bunu da çerezlerin depolanması sağlayarak gerçekleştirdi.
  • QUIC Protokolü ile hızın yanı sıra güvenli bir veri akışı da mümkün kılındı.

QUIC Protokolü ile her anlamda hızlı ve gecikme yaşanmadan bir deneyim sunulması hedeflenmiştir. İnternetin öneminin giderek arttığı ve yaşamımızın önemli bir parçası olduğu günümüzde QUIC Protokolü gibi pek çok çalışmanın devam edeceği düşünülmektedir. İnternet sağlayıcınızın sunduğu hizmetin kalitesini de gözardı etmemek önemlidir. Web sitemizi ziyaret ederek hızında internete erişebilir ve hız kesintisi yaşamadan işlemlerinizi halledebilir ya da oyun oynayabilirsiniz.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.