Reklam Şirketi Nasıl Kurulur

Reklam Şirketi Nasıl Kurulur
0
(0)

Reklam ajansı açmak için sermayenizi planlamanız gerekiyor. Yapacağınız yatırımın ne kadar sürede geri döneceğini tahmin edebilmelisiniz. Mevcut durumunuz nedir, bunu analiz ettikten sonra maliyet araştırma, planlanan konularını detaylandırıp devam edebilirsiniz. Hali hazır da müşterileriniz var mı? Yoksa eğer müşteri bulmak, o müşteriye hizmet vermeye başlamak gibi geçen zamanlarda ajansınızı ayakta tutacak maddi kaynaklara da sahip olmalısınız. Bu gibi durumda ne kadar süre kendiniz yada ortaklarınızla karşılayabileceğinizi analiz etmelisiniz.

Reklam Ajansı Nasıl Kurulur?

Reklam ajansı kurmak için vergi dairesi, meslek odası gibi kurumlara başvuru yaparak işletme açabiliriz. Şirket kurulumu ortalama bir hafta ile 10 gün arasında değişmektedir. Reklamcılık şirketiniz için vergi levhası alındıktan sonraki işlemde bağlı bulunduğunuz belediyeden “işyeri açma ve çalışma ruhsatı” alınması gerekiyor.

Açacağımız reklam ajansımızı;

 • Şahıs Şirketi,
 • Limited Şirketi,
 • Anonim Şirketi

3 şekilde şirketleştirebiliriz.

Şahıs Şirketi Kurulumu:

Şahıs şirketinde kurucu kişi şirketin kendisi olur. Tüzel kişiliği olmaz. Borçlar kanunu hükmündedir.

Sermaye göstermesine gerek yok. Şahış şirketleri açılış ve kapanışı kolaydır. 1 günde açılıp kapatılabilir. Şahıs şirket kurulum maliyeti ortalama 600 tl civarındadır.

Limited Şirket Kurulumu:

Gerçek veya tüzel kişilikte, bir veya birden daha fazla kişi tarafından kurulan şirketlerdir. En az iki en fazla elli kişi ile kurulabilir.

Limited şirket kurulum maliyeti ortalama 2500 tl civarındadır.

Anonim Şirket Kurulumu:

Anonim şirketler limited şirketinden farklı olarak ortak sayısında kısıtlama yoktur. Anonim şirket kurulum maliyeti ortalama 3000 tl civarındadır.

Reklam Ajansı Maliyetleri Ne Kadar?

Reklam ajansınız şirketleşmeden sonra artık hizmet sunmaya başlamak için bir takım  faaliyetleriyle ilgili maliyetleri oluşacaktır. 3 grupta bu reklam ajansı açma maliyeti aşamalarını inceleyebiliriz.

Bunlar taşınmaz maliyetler, hizmet maliyetleri ve yazılım maliyetleridir.

Taşınmaz Maliyetler:

Kira: Plaza, site içerisinde veya cadde gibi konuma bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Internet: Hız paketlerine göre değişkenlik gösterir.

Muhasebe: Dışarıdan hizmet alabilirsiniz ya da ofisinizde personel çalışabilir.

Ofis içindeki eşyalar, telefon ve ofis sigortası gibi  bir çok irili ufaklı gider kalemleri

Hizmet Maliyetleri:

Websiteniz, logonuz, domaininiz, e-mail, ödeme altyapınız gibi hizmetlerin oluşturacağı giderler sayılabilir. Reklam ajansınının büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.

Yazılım Maliyetleri:

Tasarım programları, Pazar araştırma araçları, seo, web analizleri gibi programlara aylık ya da yıllık yapacağınız ödemeleriniz de yazılım giderlerinizi oluşturabilir. Verdiğiniz hizmete göre ihtiyaç duyduğunuz yazılımlara göre maliyetler farklılık gösterecektir.

Bankalar ve Kosgeb gibi kurumlar girişimciler için bir takım imkanlar sunabilmektedir. Belirli bir yaş altında kadın girişimcilerin vergi ve sigortadan muaf olmasını destekleyen kurumlar  araştırılabilir.

Ajansınızın Adı Nedir?

Ajansınız için doğru adı seçmek çok önemlidir. Gelecekteki tüm markalaşmanın temeli olacaktır. Adlandırma, ajansınızın ömrünün tamamını etkileyecek uzun ve karmaşık bir süreçtir.

Reklam Ajansınız Hangi Hizmetleri Verecek?

Reklam ajansını kurmadan önce ne tür işlerde hizmet vereceğinizi belirlemelisiniz. Bir çok farklı konuda reklam ajanları faaliyette bulunur. Grafik tasarım reklam ajansları gibi. Reklam ajansları iki gruba ayırırsak geleneksek reklam ajansı ve dijital reklam ajansı.

Geleneksel Reklam Ajansında,

 • Televizyon
 • Gazete
 • Dergi
 • Radyo
 • Billboard, afişler gibi alanlarda reklam ve pazarlama hizmeti sunulur.

Dijital Reklam Ajansında,

 • Sosyal medya platformları ve reklam yönetimi ( Facebook, Instagram, Linkedin, twitter… )
 • Website
 • SEO Hizmeti
 • İçerik Pazarlama
 • Strateji Planlama
 • Mail marketing gibi buna benzer daha bir çok dijital alanda detaylı hizmetler sunan çalışmalar gerçekleştiren reklam ajanslarıdır.

Hangi hizmetleri ve kimlere vereceğinizi netleştirmelisiniz. Her hizmeti sunmak zorunda değilsiniz. Sınırlı sayıda hizmet sunduğunuzda müşterinizden gelen farklı bir talepte işbirliği yapabileceğiniz kişiler ve kurumlar bulup yönlendirebilirsiniz.

Bir Sektöre mi Odaklanmak Yoksa Her Sektöre mi?

Bir sektörde uzmanlaşıp o sektöre hizmet verebilirsiniz. O Sektörde bilinir reklam ajansı olabilirsiniz. Genel ajansa göre öncelikli tercih edilen reklam ajansı olursunuz. Genel olarak her sektöre hitap edecekseniz eğer her sektörün stratejileri, planlaması, pazarlaması farklı olacağı için ajansınızda personel ihtiyacınız fazla olacaktır.

Reklam Ajansınızı Nerede Açacaksınız?

Ajansınızı nerede açacağınız da önemlidir. Günümüzde birçok reklam ajansları lokasyondan bağımsız hatta farklı ülkelerden ekip arkadaşları ile aynı kurum altında çalışabilmektedir. Tam tersi belli lokasyonlarda ofis kiralayarak faaliyetlerini gerçekleştiren reklam ajansları da bulunmaktadır. İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde hizmet verecekseniz lokasyon bazlı araştırmalar yapabilirsiniz. Ofis kiralama reklam ajansı açma maliyetini doğrudan etkileyen ilk faktördür.

Ekibinizi Nasıl Kuracaksınız?

Reklam ajansı açma maliyetinde ana giderlerden biri de  personel, ekip oluşturma maliyetleridir. Reklam ajansınızda dört duvarınız olmasa bile ekibiniz olmak zorunda. Burada önemli kriter ajansınızda hangi hizmeti verecek kişiler olacak, hangi hizmeti dışarıdan destekle alacaksınız. İş planlamanızda bunu çözümlemek kaynaklarınızı tasarruflu kullanmanızı sağlayacaktır. Tam zamanlı, yarı zamanlı, freelancer olarak kadro yapılanmanızı planlayabilirsiniz. Verilecek maaşla birlikte yasal olarak ödemeniz gereken sigorta vergi masrafı da bulunuyor.

Bazı konularda personel desteğini firma dışında alanında uzman firmalardan sağlayabilirsiniz. Muhasebe gibi ihtiyacınızı dışarıdan profesyonel işletmelerden hizmet desteği alarak da ajans faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Satış ve pazarlama ekibiniz önemlidir. Ama bu hizmeti bile dışarıdan sağlayabilir. Proje bazlı çalışabilirsiniz. Dijital ajanslar için sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama uzmanı, grafik tasarım uzmanı, dijital reklam yönetimi gibi dijital reklamcılıkta uzmanlar çalışabileceğiniz kişilerdir. Ekibinizi donanımlı personellerden seçip, oluşturmalısınız.

Yukarıdaki soruların cevapları reklam ajansı açma maliyeti çıkartırken size fayda sağlayacaktır.. Buradaki durum doğrudan sermaye gücünüzle, potansiyel müşteri kitlenizle ve  pazara hangi seviyeden girmek istediğinizle ilgilidir.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.