VPN Nedir?

VPN Nedir?
0
(0)
Açılımı Virtual Private Network olan VPN dilimizde Sanal Özel adıyla kullanılmaktadır. Güvenli ve hızlı bir şekilde internete bağlanmanızı sağlayan bu hizmet, bilgilerinize olan erişimi de oldukça zor hale getirir. Kullanım amacı da interneti sınırsız, güvenli kullanmak ve kurum içi güvenli iletişim sağlamaktır. Çoğunlukla şirket içi iletişimi şifrelemek ve daha güvenli hale getirmek için kullanılır.

VPN ilk olarak kullanılmaya başlandığında şirket içi güvenli iletişim için kullanılmıştır. Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara veri transferi sayesinde herhangi bir veri hırsızlığı ile karşılaşmamak için VPN sistemleri kullanılmıştır. Yani VPN, iki bağlantı arasında veri akışını şifreleyerek güvenli bir şekilde sağlar.

VPN Programı Neden Kullanılır?

Günümüzde VPN programı hem kişisel hem de kurumsal amaçlar için kullanılmaktadır. İş dünyası için oldukça önemli olan kullanım şekillerinden bir tanesi, uzaktan güvenli ağlara bağlanmayı sağlamasıdır. Bu sistem sayesinde orada olmasanız bile ordaymış gibi sisteme bağlanabilirsiniz. Mesela evinizden iş yerinizdeki ağa bağlanmanız gerekiyorsa bu işlemi VPN sistemi ile güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu sistem iki bilgisayar arasında güvenli bir yol oluşturarak işlemi sağlar. Veri alışverişi sırasında bu yol şifrelendiği için dışarıdan herhangi bir cihaz bağlanıp verilerinize ulaşamaz. Bu şifreleme ne kadar iyiyse bilgi güvenliğiniz o kadar sağlamdır.

Kısa bir örnekle somutlaştırmak gerekirse, bankaları düşünebiliriz. Banka genel merkezi ve şubeler arasında düzenli olarak son derece önemli ve gizli bilgiler.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.