xDSL Nedir?

xDSL Nedir?
5
(1)
Günümüz dünyasında internet olmazsa olmazlardan biridir. Hemen hemen her evde internet bağlantısı yer alır.  Bu bağlantının doğru ve hızlı bir şekilde evlerimize gelmesi ise xDSL ile mümkündür. Peki bu xDSL nedir?  DSL “Digital Subscriber Line” adı verilen bu internet iletimini sağlayan bağlantıdır ve internetin iletiminde önemli rol oynamaktadır. xDSL’i daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

xDSL Nedir?

İnternetin bizlere ulaşmasını sağlayan temel şey xDSL kablolardır. Bu kablolarda bulunan bakır hatlar ile internet iletimi sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Hıza bağlı olarak farklı bağlantı türleri mevcuttur.  İnternet kullanıcılarının sıklıkla duyduğu ADSL ve VDSL bağlantılar xDSL bağlantının türleridir. İnternet erişimi sağlanması için bu bağlantılardan birinin kullanılması gerekmektedir.

xDSL teknolojisi ile yükselticilere veya yineleyicilere gerek duyulmaz. Veri akışı simetrik ve asimetrik şekilde gerçekleşebilir. Evlerde, ofislerde ve telefon ağının kullanıldığı her yerde xDSL çalışır. Farklı  DSL türleri bulunmaktadır. DSL’nin başındaki x bu türleri ifade etmektedir.

xDSL Nasıl Çalışır?

xDSL‘nin çalışması için internet sağlayıcılarına ihtiyaç vardır. Bu internet sağlayıcılarına internet bağlantısı ve telefon hattı vasıtasıyla sinyaller gönderir. Doğrudan gönderilen sinyaller evinizde veya işyerlerinizde olan DSL modeminize ulaşır. Ulaşan sinyaller geniş bant servislerine dönüştürülerek aynı anda pek çok kişinin kullanabileceği bir bant genişliğine ulaşır.

xDSL Türleri Nelerdir?

xDSL’nin türleri dört etkene göre belirlenmektedir. Bunlar hız, sinyal iletişim şekli ve bant genişliğidir. Günümüzde ise en yaygın olan kullanılan xDSL türleri ise ADSL ve VDSL’dir.

ADSL 

ADSL  açılımı asimetrik sayısal abone hattıdır. DSL ile aynı çalışma şekline sahiptir. Mevcut olan bakır teller üzerinden modeminizin bulunduğu yere veri iletimini gerçekleştirir. Sürekli olarak kullanılabilir olması ve her zaman geniş bant bağlantıları olması sebebiyle internet kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

VDSL

VDSL açılımı çok yüksek dijital abone hattı anlamına gelmektedir.  Açılımından da anlaşılacağı üzere kullanıcılarına daha yüksek internet performansı sunmayı hedefler. Bunu da fiber optik kabloları kullanarak gerçekleştirir. Bu kablolar ISP ye bağlanarak bir optik düğüm oluşturulur. Bu düğüm sayesinde 1,2 kilometre mesafede bulunan kullanıcılar bu VDSL bağlantısından faydalanabilir.

ADSL – VDSL Farkı Nedir?

Adsl ve VDSL sıklıkla birbiri ile karıştırılmaktadır. Çok benzer olmasının yanında farklılıkları da bulunmaktadır.  VDSL bağlantısı ADSL bağlantısından çok daha yeni bir teknoloji ile üretilmiştir. ADSL ye oranla kullanıcı ihtiyaçlarına göre yeni kullanıcı ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir. Bu ihtiyaç ise hızdır. Artık kullanıcılar video açılırken, indirme yaparken beklemek istemiyor.1 saniye bile artık internet kullanıcıları için çok yavaş. İşte ADSL ve VDSL farkı burada daha net belli oluyor. VDSL yeni bir teknoloji ürünü olmasının yanı sıra ADSL’den çok daha hızlı bir deneyim sunuyor.  

ADSL’in maksimum 24 Mbps indirme hızına karşı VDSL 70 Mbps’ye kadar indirme hızı sunuyor. Buna ek olarak yalnızca indirme hızı değil yükleme hızı bakımından da VDSL çok daha hızlı ve bu konuda ADSL’i geride bırakıyor. ADSL kullanımına bakıldığında dünyanın pek çok yerinde VDSL bağlantısından çok daha yaygınıdır. Kolay bir şekilde bu bağlantıya erişmek mümkündür. Son olarak bu bağlantıların sinyal gücüne değinmemiz daha doğru olur. Her iki bağlantı kullanıcı ile istasyon arasındaki mesafe arttıkça zayıflamaktadır. VDSL bağlantısının ise zayıflama hızı ADSL bağlantısına göre daha hızlıdır.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 5 / 5. 1

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.