AP İzolasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?

AP İzolasyonu Nedir? Ne İşe Yarar?
0
(0)
Kablosuz internet bağlantısı sunan cihazlar hayatımızın her alanını kolaylaştırıyor ve hemen hemen her evde bu cihazlar yer alıyor. Bu cihazlar sayesinde, pek çok veriye ulaşabiliyor ve günlük işlerimizi kolaylıkla halledebiliyoruz. Kablosuz internet ile cihazları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktaların başında ise verilerimiz geliyor. 

AP İzolasyonu Nedir?

Farkında olmasak da verilerimiz, herhangi bir içerik izlerken veya bir uygulama indirirken ağlara kaydediliyor. Kredi kartı, yaş, cinsiyet vb. gibi kişisel verilerimiz aslında ağımızda mevcut. Sosyal medya hesabına yüklediğimiz bir fotoğraftan, Word dosyasında yazdığımız yazıya kadar her bilgi veri olarak kaydediliyor. Verilerimiz söz konusu olunca da ilk akla gelen soru güvenliği nasıl sağlamamız gerektiği oluyor. Bu noktada da AP İzolasyonu devreye giriyor. 

Günümüzün büyük bir kısmını internette geçiriyoruz, birden fazla cihazın bağlandığı ağları da hepimiz kullanıyoruz. Pek çok yerde Wİ-Fİ ağlarına isteğimiz dışında bağlandığımız oluyor. Eğer gerekli önlemler alınmazsa, ağımıza isteğimiz dışında ve güvenli olduğundan emin olmadığımız girişler yapılabiliyor.

Verilerimizi korumak için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Güvenli olmayan bir kullanıyorsanız, bu ağ üzerinden herhangi bir bilgisayar korsanının sisteminize giriş yapması oldukça basittir. Özellikle ortak kullanılan internetlerde güvenliğe fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu aşamada AP İzolasyonu yapılması oldukça elzemdir. Wi-Fi sisteminde bulunan Access Point ayarını “enable” yaparak bu izolasyonu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcı sayısı kaç olursa olsun hepsi farklı bir VLAN üzerinden kullanım sağlayacaktır.

AP İzolasyonu Ne İşe Yarar?

Günlük hayatta hepimiz; bir kafede, kütüphanede, havaalanında hatta toplu taşıma araçlarında bile çok sayıda kullanıcı ile AP’ler üzerinden internete giriyoruz. Yalnızca toplumsal alanlarda değil, evlerimizde de internetimizi yeri geldiğinde başkaları ile paylaşıyoruz. Eve gelen bir misafirlerimizin bile artık ilk sorduğu şey, Wİ-Fİ şifresi oluyor. 

AP ayarı ile; kullanıcıların birbiri ile haberleşmesi, Ping atması ve gereksiz trafik engellenmektedir. AP izolasyonunu aktive etmek için “Enable” seçeneği açılmalıdır. Diyelim ki evinizde bir toplantı veya eğlence yapmayı planlıyorsunuz ve ağınızı korumak istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken ağ izolasyonudur.  Misafirleriniz gittikten hemen sonra cihazlarınızın birlikte çalışması için “Disable” ayarını aktive edebilirsiniz. Ayarlarda değişiklik yaptıktan sonra AP restart etmeyi de ihmal etmeyin! AP izolasyonu ile ağınızı kullanan başka biri varsa, saldırma ihtimalinden korunmuş olursunuz. 

Ortak kullanım alanlarında HotSpot şeklinde internete erişiyoruz. Bu da beraberinde güvenlik riski oluşturuyor. HotSpot kullanıldığında kablosuz ağa giriş yapan kullanıcı, makinalara tam erişime sahip oluyor. Bu durumda yapılması gereken şey ise bunu engellemek oluyor. AP izolasyonu ile ağa bağlanan cihazların kaynaklara erişimi engellenerek güvenlik sağlanmaktadır.

AP İzolasyonunu Hangi Durumlarda Kullanmak Gereklidir?

Ağınızı kullanan birden fazla cihaz varsa, mutlaka AP izolasyonu kullanmalısınız. Bu izolasyon, her cihaza sanal bir ağ yaratır ve böylelikle kötü niyetli kişilerden ağınızı korur. Özellikle iş yerlerinde, kalabalık alanlarda AP izolasyonuna ihtiyaç vardır. AP izolasyonu ile ana ağ istenmeyen trafikten kurtulurken virüs, worm gibi olası tehlikelerin de önüne geçilmiş olunur. Buna ek olarak AP izolasyonunu kullanarak ağınızdaki cihazların da birbirlerini görmelerine engel olursunuz.

İçeriğimizde AP izolasyonunun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve hangi durumlarda kullanılması gerektiğini detaylıca açıkladık. Cihazınızın güvenliği konusunda endişeleriniz varsa AP izolasyonunu mutlaka kullanmalısınız.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.