Wi-Fi Frekansı Nedir?

Wi-Fi Frekansı Nedir?
0
(0)
Wifi, uzun adıya Wireless Fidelity cihazların kablosuz bir şekilde internete bağlanmasını sağlayan teknolojidir. Son yıllarda neredeyse tüm cihazlarımızdan bu şekilde internete bağlanıyoruz. Her geçen gün internete bağlanabilen cihaz sayısı artığı için Wifi ihtiyaçlarımız da artıyor. Wifi teknolojisini destekleyen tüm cihazlar kablosuz erişim noktaları aracılığı ile yerel ağa yani internete bağlanırlar. İşte bu teknoloji için radyo frekansları kullanılır. Genel olarak da buna Wifi frekansı adı verilir.

Kablosuz üzerinden iletişim sağlayabilen tüm teknolojik cihazlar, IEEE 802.11 standartlarından birine sahiptir.  Ağ bağlantısı, kablosuz erişim noktaları ve cihazların ortak desteklediği, IEEE 802.11 standardına bağlı olarak, 2.4 GHz ya da 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilir. Ancak genele baktığımızda en yaygın kullanılan frekans 2.4 GHz Wifi frekansıdır. Kablosuz bağlantı teknolojileri büyük bir hızla gelişmeye devam ettiği için son dönemde 5 GHz frekansını kullanan cihazlar da büyük bir artış söz konusu.

Neden iki tane Wi-Fi frekansı var?

Son sürümlere sahip modemler bu iki frekansla da hizmet verebiliyor çoğunlukla. Ama neden iki farklı frekans var? Aslında temelde amaç daha iyi bir deneyim sunmak adına yapılan geliştirme. İki frekans arasında 5 GHz daha yeni. 2.4 GHz işe yaramaz anlamına gelmiyor bu tabii. Hala dünyada en yaygın kullanılan frekans 2.4 GHz’dir. Modem satın aldığınız zaman bir kablosuz ağ kurduğunuzda özel bir seçim yapmadığınız vakit genelde 2.4 GHz üzerinden kurulum gerçekleşir.

5 GHz frekansı internet kullanıcılarının artması ile birlikte aslında bir ihtiyaç haline de geldi diyebiliriz. Frekans kanalları çok yoğun kullanılmaya başlandığında performans kayıpları yaşanabiliyor. 5 GHz, bant genişliği daha yüksek ve şu an için daha boş (Ağırlıklı olarak 2.4 GHz kullanıldığı için).

Aralarında olan temel farklılıklara bakacak olursak;

–         2.4 GHz daha geniş bir menzil aralığı sunuyor. 5 GHz ona göre daha kısa bir menzile sahip.

–         5 GHz daha yüksek Wifi hızlarını desteler. Kısa mesafe kullanımında sorun yoksa 5 GHz frekansına geçerek internet performansında olumlu bir gelişme yaşayabilirsiniz. Ama çok geniş bir alanda internete ihtiyacınız varsa pek doğru bir seçim olmayabilir.

–         5 GHz frekansında 2.4 GHz’e göre daha fazla kanal bulunur. (2.4 GHz’de 11 kanal bulunurken 5 GHz’de 40’dan fazla kanal bulunur.)

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.