Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Kartı Nedir?

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Kartı Nedir?
0
(0)
Günümüzde hemen hemen her evde en az bir adet bilgisayar bulunmaktadır. Eğitimden eğlenceye her amaçla kullanılan bu cihazlar için vazgeçilmez olan şey ise internettir. Öyle ki yeni bir eve taşınacağımızda veya seyahat edeceğimizde ilk merak ettiğimiz şey internet olup olmadığıdır. Bilgisayar donanımları da artık bu amaca hizmet etmektedir. Bunların başında kartları diğer bir deyişle kablosuz Ağ (Wi-Fi) kartları gelmektedir. Gelin, kablosuz Ağ (Wi-Fi) kartını daha ayrıntılı inceleyelim.

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Kartı Nedir?

Wi-Fi kartları bilgisayarların içinde bulunmaktadır yani bilgisayarın donanımının bir parçasıdır. Günümüzde bilgisayarların büyük bir kısmında vardır. Genellikle çok eski nesil masaüstü bilgisayar modellerinde  Wİ-Fİ kartı bulunmayabilir. Teknolojinin gelişmesi ve internetin önemini arttırarak devam etmesi ile artık üretilen her bilgisayarın içinde bulunmaktadır. Wİ-Fİ kartı temel olarak kablosuz ağ bağlantısını sağlamaktadır. Bu Wİ-Fİ kartı ile bilgisayarlar daha kaliteli bir internet bağlantısına sahip olur ve internet hızınız düşmez. 

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) Kartı Ne İşe Yarar?

Kablosuz ağ kartı  bilgisayarınızın anakart üzerine takılır ve  bir ağa bağlanmasını sağlar.  Ağa bağlanan bilgisayar ile veri alışverişi gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra Wİ-Fİ kartının türüne göre Twisted Pair, fiber optik ve koaksiyel kabloların kullanımına mümkün kılmaktadır. Her bir kablo türü için ise ayrı konnektörler kullanılmaktadır.

Wİ-Fİ kartının temel amacı kullanıcılarına yüksek bir internet performansı sunmaktadır. Eğer internet bağlantısında yavaşlama gibi sorunlar yaşıyorsanız bu kablosuz Wİ-Fİ kartınızla ilgili olabilir. Kablosuz ağ kartınız var ise hızlı bir şekilde veri alışverişi yapmaya başlayabilirsiniz. Kablosuz Ağ (Wİ-Fİ) kartlarının iki türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en yaygın olanı ana karta bağlı olanlardır. Bilgisayarın içi açılarak anakarta takılır. İkinci türünde ise monte edilen yer bağlantı yuvasıdır.  

Her iki kart türünde de ortak nokta mesafe arttıkça sinyal gücünün zayıflamasıdır. Bu sebeple modem ile cihazınız arasındaki mesafeyi olabildiğince yakın tutmalısınız. Maksimum çekme uzaklığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Uzaklık arttıkça internetinizin performansı etkilenecek ve internet kullanım deneyiminiz olumsuz olacaktır. Bu ayrıntıların haricinde ise gerekli mesafe korunduğunda verilere dilediğince erişebilirsiniz. İster video paylaşır ister arama yaparsınız seçim size kalmış.

Wİ-Fİ kartı olmayan bilgisayarlar var demiştik. Bunlar genellikle çok eski nesil masaüstü veya dizüstü bilgisayar modelleridir.  Bu cihazlarınızın ağ bağlantılarını da kablosuz yapmak mümkündür. Halihazırda bu amaç için üretilen Wireless adaptörleri bulunmaktadır. Kolaylıkla satın alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kablosuz Ağ (Wi-Fi) ile İlgili Kartı Ek Bilgiler

  • Wİ-Fİ kartları üç ana bölümden oluşur. Bunlar anten, yüksek güç ağ kartı ve anten adaptörleridir. Anten sayısı modelden modele değişebilir fakat en sık kullanılanı iki antendir.
  • Wİ-Fİ kartınızın performansını etkileyen önemli nokta ise GHz’dir. Daha hızlı bir internet performansı için 5GHz tercih edilmelidir. 
  • Wİ-Fİ ağ kartı olmayan cihazlara sonradan eklenebilir ve Wİ-Fİ Ağ kartlarının kurulumu gerçekleştirilebilir.  Kılavuzlardan yardım alabilirsiniz.
  • Ağ kartını monte etmek için kasa kapağını çıkarın. Kartın monte edileceği metal plakayı açın. Açma işlemleri için tornavida kullanmalısınız. Kartın ön ve arka yüzü bulunmaktadır. Monte ederken ön yüz alt kısma bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Yuvaya yerleştirilen kart vida ile  kasaya sabitlenmelidir. Antenler sabitleme işlemi yapıldıktan sonra dış kısımda görebileceğiniz bağlantı girişlerine döndürülerek takılır ve modemin bulunduğu yöne doğru bükülerek montaj tamamlanır. Bu işlemi yapmak için yardım alabilirsiniz.

İnterneti maksimum performansta kullanmak için ağ kartınızın kurulu olup olmadığına dikkat edin. Yeni nesil bilgisayarlarda mevcut olan bu kartlar eski nesil bilgisayarlara da kolaylıkla takılabilir. İnternet performansınızdan ödün vermeyin ve keyfini çıkarın.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.