Başarılı bir pazarlama için sosyal medyayı kullanmak mümkün desek inanır mısınız?

Başarılı bir pazarlama için sosyal medyayı kullanmak mümkün desek inanır mısınız?
0
(0)

Eğer cevabınız hayır ise kaybınızın büyük olacağını söyleyebiliriz. Çünkü hedef kitlenizle iletişim kurmak için büyük bir potansiyeli kaçırıyorsunuz.

Cevabınız evet ise bugüne kadar oluşturduğunuz en başarılı sosyal medya kampanyanızı düşünün.

Sizce bu kampanyayı bu kadar başarılı kılan ne olabilir?

Ya da bu başarının tam anlamıyla farkında mısınız?

Çünkü gerçek, birçok markanın oluşturmuş olduğu sosyal medya kampanyasının şans faktörü etkisiyle başarıya ulaştığı yönünde. Aynı markalar bir sonraki kampanyalarında aynı başarıyı yakalayamadıklarında büyük bir hayal kırıklığı yaşarlar.

Bu durum size tanıdık geliyor mu?

Eğer size herhangi bir şey anımsatmıyorsa gözlemleriniz sizi başarıya ulaştırıyor ve bu sayede sosyal medya pazarlama alanında markanızı zaten geliştiriyorsunuzdur.

Fakat durum böyle değilse, başarıya ulaşmış 5 sosyal medya kampanyasını gelin birlikte inceleyelim ve bu kampanyaların ne şekilde etki oluşturduğunu anlamaya çalışalım.

1.Dünya Vahşi Yaşam Fonu(WWF) – ‘’SonSelfie’’ Kampanyası
(Snapchat):

Uzun yıllardır Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) nesli tükenmekte olan canlıların haklarını savunmasıyla biliniyor.

Dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayan insanların ilgisini bu konuya çekmek tahmin edildiğinden daha zor olmalıdır.

WWF, popüler sosyal medya trendlerini inceleyerek bir kampanya başlattı. Karakteristik ve güçlü bakışlarıyla goril, kaplan ve kutup ayısının kameraya direkt baktıkları görselleri #LastSelfie hashtag’i ile Snapchat uygulamasında paylaştı.

test

Snapchat’te görüntülerin 10 saniyede kaybolma fikri ise, bu durum ile tam olarak örtüşmektedir. Çünkü hayvanlara ne olduğunu tam olarak anlatan bir kampanyaydı.

Ana Fikir: Sosyal medya kullanıcı potansiyeli ile paralel olarak hızlı ve güçlü bir şekilde ilgiyi üzerine çekebilme özelliğine sahiptir. Görseller bunun en etkili kullanım alanlarından biridir.

Fakat Dünya Vahşi Yaşam Fonu, bu bilgiyi akılda kalıcı ve sosyal medya trendi haline gelmiş ‘’selfie’’ aksiyonu ile doğru mecrada, konsept haline getirip başarıya ulaşıyor.

Güçlü görseller artı etkili bir hashtag eşittir başarılı bir kampanya.

2. Çılgın Haber Ekibi – Anchorman 2 : Efsane Devam Ediyor Reklam Kampanyası
(Twitter, Youtube, Facebook):


Filmlerde, tıpkı diğer ürünler gibi tüketiciyle buluşan birer üründür ve hedef kitleye pazarlanması gerekir.

Anchorman 2 filminin yapımcılarının filmin ilk serisinin başarılı olması sebebi ile ikinci filmin tanıtımını yapmakta büyük bir avantaj yakaladıklarını görüyoruz. “Efsane Devam Ediyor!”

Fakat ne olursa olsun, her sektörde olduğu gibi farkınızı ortaya koyacak bir atılımda bulunmak büyük önem taşır.

Filmin yapımcıları filmin sosyal medya kampanyası için, filmin başrolündeki Ron Burgundy (Will Ferrell) ile birlikte yılbaşı ve cadılar bayramı ile ilgili, içerikler bakımından paylaşılma ihtimali yüksek videolar hazırladılar.

Film yapımcıları aynı zamanda #MakeRushmoreClassy hashtag’ini kullanarak ilgiyi Ron Burgundy ve takımının Rushmore Dağı üzerine yerleştirilmiş görseliyle çekiyorlar.

j

Kampanyanın en etkili içeriği, filmde haber muhabiri rolünde olan Ron Burgundy’in tüm kullanıcılara olan çağrısı oldu. Burgundy kullanıcıların sosyal medya kanallarında haber, spor ve meteoroloji muhabiri olarak videolar yapabileceğini ve filmin ismini kullanabileceklerini söyledi. Farklı kullanıcılar tarafından çok çılgın, ilginç ve eğlenceli videolar ortaya çıktı. Paylaşımın artmasıyla film, geniş kitlelere tanıtılmış oldu.

Ana Fikir: Film yıldızını tanıtmak kitlelere ulaşmanın anahtarıdır.
Film yapımcıları, ilk film sonrasında izleyicilerin Ron Burgundy karakterini sevdiğini biliyorlardı. Sonrasında yapmış oldukları kampanyalarda karaktere yoğunlaşarak içerik oluşturdular.

Aynı şey sizin markanız için de geçerli. Sahip olduğunuz ürün ya da servisi bir yıldız gibi göstermekten asla kaçınmayın. Çünkü hedef kitleniz o ürünü ya da servisi bir yıldız olarak görür. Yıldızınızı parlatmak için size uygun olan sosyal medya kanalını belirleyip harekete geçmeniz, size büyük avantajlar sağlar.

Ayrıca Ron Burgundy’nin filmi için video pazarlama teklifi Youtube tarafından film yapımcılarına geldiğinde ve film yapımcıları yıldızları için bir video klip oluşturmuşlar.

Aynı zamanda film yapımcılarının Twitter üzerinde etkileyici hashtag’ler oluşturarak Ron Burgundy’nin ünlü sözlerini paylaştıklarını görürüz.

Yapılan bu paylaşım ve çalışmalar sonrasında film, ilk açılış haftasında 26 milyon ve vizyondan çekildiğinde 127 milyon dolarla hasılatını oluşturmuş oldu. Etkili olduğunuz yönünüzü bilip, doğru mecralarda kullandıktan sonra başarı sizinle olacaktır.

3. Clorox ‘‘Temizlik Önemlidir’’ – ‘‘Clean Matters’’ Kampanyası
(Youtube):

Clorox, reklam kampanyasını ‘’Clean Matters’’ (Temiz Maddeler) konsepti ile oluşturdu. Bu kampanyada markanın en etkili özelliği olan lekeleri çıkarmak yerine daha güçlü bir içeriğe yöneldiğini görürüz. Yenileniş ve tekrar doğuş!
Bu kampanyada Clorox, temizlikten daha derin bir çağrışımda bulunur “Yeni Başlangıçlar ve Yeni İhtimaller“.

Kampanya doğrultusunda, sıradan insanlar farklı malzemeler kullanarak kirli yüzeyler oluşturup daha sonrasında Clorox kullanarak temizliyor ve tüm bu süreci video’ya kaydedip Youtube’a yüklüyorlar.

Temizlik sonrası, temiz masa örtüsünün serili olduğu bir masada oturan aile bireyleri ve benzeri senaryoları görüyoruz.

Farklı bir video klipte ise selamlama töreni için hazırlanan emekli deniz filosu subayı, temiz ve beyaz üniformasını alıyor ve ayna karşısına geçerek kıyafetlerini değiştiriyor.

Ana Fikir: Kampanya sayesinde Clorox’un farklı insanların hayatlarında oluşturduğu etkiyi görebiliyoruz. Video çalışması yapılmış bu youtube spotunda temizlik aksiyonu sayesinde her şeyin yeni ve ne kadar güzel olduğunu görüyoruz. Bu sayede izleyici kitlesi ile ürün arasında duygusal bir bağ kurulmuş oluyor.

Sonuç olarak ürününüzü ya da servisinizi hikayeselleştirin. Anlatmak istediğiniz asıl mesajın sorusu “ne” değil “nasıl” olsun. Bu sayede iletişimi daha iyi sağlarsınız. Hedef kitleniz sizi anladığında ürünleriniz ya da servislerinize yönlenecektir.

4. Marshalls ‘’Pin Pals’’ Kampanyası
(Pinterest):

Marshalls’ın aksiyon alma konusunda problemi vardı. Marka servisleri aslında iyi çalışıyordu, fakat istedikleri ilgiyi oluşturamıyorlardı. Açıkçası potansiyel kitlesi olan 25-54 yaş aralığındaki kadınların yapmış olduğu online mağazalardaki alışverişler artık rutin durumdaydı. Potansiyel hedef kitlesi, başka bir alternatife ihtiyaç duymadığı için Marshalls’ı tercih etmiyordu.

Bu durumu analiz eden Marshalls, Pinterest işbirliği ile ‘’Pin Pals’’ adı altında bir sosyal medya kampanyası başlattı. Amaçları yapılacak online alışveriş deneyimini özelleştirip, aynı zamanda heyecan oluşturacak bir konseptte sunmaktı.

Marshalls’ın hedefi; Pinterest üzerinde Marshalls’a bağlı mağazalarda en çok pinlenen(en çok ilgi gören) ürünlerin listesine ulaşmak ve bu sayede en çok ilgi gören ürünlerden süpriz hediye kutuları oluşturmaktı.

Bu kutuları oluşturan marka, sonrasında kozmetik, güzellik ve moda üzerine kanalları olan Youtuber’lara bu kutuları hediye olarak gönderdi. Hediyeleri alan Youtuber’lar oluşturdukları videolarda ‘’Pin Pals’’ tarafından gelen hediyeleri açarken, kendi kanalları için video oluşturdular.

1

Yaşadıkları bu heyecanlı süpriz kutu açılımı deneyim sürecini video ile paylaşan Youtuber’lar firmanın ilgi odağı olmasına büyük katkı sağladılar.

Bu sayede Marshalls’ın oluşturduğu kampanya sonrasında 475 milyon görüntülenme ve 420.000 medya etkileşimi oluşturulmuş oldu.

Ana Fikir: Bazen rutin dışı içerikler oluşturmak gerekebilir!

Eğer pazarlama seçenekleriniz hedef kitleniz ile buluşmanızı sağlamak için yeterli değilse, geç kalmadan harekete geçmeniz gerekir. Kısa dönemde yapmış olduğunuz harcama uzun vadede size kazanç olarak geri dönebilir.

5.Mr.Clean ‘’Cleaner of Your Dreams’’ Superbowl Kampanyası
(Youtube, Facebook, Twitter):

Mr.Clean bilinenin aksine evde istekli bir şekilde temizlik yapan bir erkek karakter. ’’Hayalindeki Temizlikçi’’ konseptiyle Superbowl organizasyonu reklamlarına da sponsor oldu.

Ayrıca Mr. Clean reklamları Youtube, Facebook ve Twitter’da daha ilgi çeker bir halde revize edilmiş Mr.Clean karakteriyle tekrar yayınlandı. Video yüklendikten 60 saniye sonra 11,700 gibi büyük bir etkileşim alarak kampanyaya başlamış oldu.

Reklam, pazar günü gerçekleşen Superbowl’da görüntülendikten sonra kısa bir süre içerisinde video’nun Youtube versiyonu 17 milyondan daha fazla bir izlenmeye sahip oldu.

Ana Fikir: Tanıtımını yapacağınız ürünü gerçek deneyimlerle kurguladığınız takdirde potansiyel müşterileriniz çözümlere ne şekilde ulaşabileceğini görürler. Bu durum ihtiyacı ya da isteği artırarak müşterilerinizi ürüne yönlendirecektir.

Mr.Clean kampanyasının iyi bir geri dönüş almasının en büyük sebebi; temizliğin gücünün ikonik halde aktarımı, bir erkeğin temizlik yapabileceğinin gösterimi ve etkili görsellerle paylaşılmaya yönlendirimidir. Ürünün etkisinin hedef kitleye ulaşması sağlanır.

Bu kampanya sayesinde temizlik ürünlerinin hedef kitlesi olan kadınlara erkeğin temizlik yapabileceğinin kanıtı etkili bir biçimde aktarılarak anlatılmıştır. Bu sayede zeki, temiz ve ilgi çekici bir erkek imajı sağlanarak ürün hedef kitleye ulaştırılmıştır.

Pazarlamanız Gereken Deneyimleriniz, Ürün Ya Da Servisiniz Değil!

Yapılan araştırmaların sonucu sosyal medya üzerinde yapılan pazarlama ve tanıtım çalışmalarının yoğunluğunun ürün ya da servis anlatımından çok müşteri deneyimine yönelik planlandığını gösteriyor.

Sosyal medya raporlarındaki etkileşim değerleri, marka kimliğinin akılda kalmasını sağlayan en büyük etkinin müşteri deneyimleri olduğunu ortaya koyuyor.

Sonuç olarak sosyal medya pazarlamasının amacı; servis ya da ürününüzün en iyi olması, potansiyel müşterilerinizin daha çok güvende hissetmesi, iyi hissetmesi ve ürünün ya da servisin hayatımızdaki yerinin belirlenmesidir. Bu sayede kullanıcı ile üretici arasındaki bağ daha sağlam bir hal alır.

‘’Marka artık tüketicilere ne anlattığımızla ilgili değil, onların birbirine ne anlattığı ile ilgili‘’

Scott Cook

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.