Fiber Optik Kablo Nedir? Nasıl Çalışır ve Avantajları Nelerdir?

Fiber Optik Kablo Nedir? Nasıl Çalışır ve Avantajları Nelerdir?
0
(0)
Günlük hayatımızda sıkça duymaya başladığımız fiber optik kablo şu anda, görüntü gönderme ve sesli mesaj gibi iletişim araçlarını kullanmak ya da başka bir deyişle ileti göndermek için kullanılır. Fiber optik kablo sahip olduğu avantajlardan dolayı sıklıkla tercih edilmekte ve yaygın bir hale gelmektedir. 

Fiber Optik Kablo Nedir?

Bu kabloların tasarımı genellikle camla yapılabilir, ancak karşınıza plastik olarak da çıkabilir. Bu malzemeler ile yapılan fiber optik kablolar bakır kablolardan daha etkili ve hızlı bir şekilde verileri iletebilir. Işık sinyalinin gönderildiği fiber optik kabloların camdan ya da plastikten üretilmiş kısma çekirdek denir. Çekirdek üzerinde kullanılan akrilik kaplama yardımı ile kabloyu istediğiniz renklerde kaplayabilirsiniz. Ayrıca gevşek ve sıkı tüpler içerisine yerleştirilen, mukavemet için cam elyaf ve kevlar ile güçlendirilmiş koruyucu bir dış kılıf bulunduran bir kablo çeşididir. Bu kablolar veri göndermek için elektrik sinyalleri yerine daha önce de bahsedildiği üzere ışık sinyallerini kullanır. Fiber optik kablo, ışığı taşımak için kullanılan bir kablo çeşididir. Bu kablolar piyasaya çıktığı andan itibaren veri aktarımında kilit bir rol oynamıştır. Çünkü bakır kablolara göre daha etkili ve hızlıdırlar. Böylelikle de fiber optik kablolar bakır kabloların yerini almıştır. Fiber optik kablolarla yapılabilecek işlemler şöyledir: 

 • Telefon görüşmeleri, 
 • Videolar indirme, 
 • Web sitesi kontrolleri. 

Fiber optik kablolar bina içi ve dışı kullanıma özel olarak çeşitlere ayrılır. 

Fiber Optik Kablo Nasıl Çalışır?

Fiber optik kablolar bir veya daha fazla cam telden oluşurlar. Kablonun her bir telinin merkezine, ışığın gitmesi için bir yol sağlayan çekirdek vardır. Çekirdek kaplama olarak isimlendirilen bir cam tabakasıyla çevrilir. Bunun sebebi sinyal kaybı oluşumunu önlemektir. Bu kaplama bu amaçlar doğrultusunda ışığı içeriye yansıtmayı sağlar. Fiber optik kablolar single mode olarak geçen tek modlu ve multimode olarak geçen çok modlu olarak iki tipte bulunur. Single mode ışık üretmek için son derece ince cam telleri içerir ve lazer kullanırken multimode fiber optik kablolarda ise LED kullanır.

Fiber Optik Kablonun Avantajları Nelerdir?

Peki fiber optik kabloların bu kadar tercih edilmesinin sebebi sadece bakır kablolardan daha etkili ve hızlı olması mı? Elbette değil. Fiber optik kabloların avantajları aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Metalik kablolardan daha hafif ve küçüktür.
 • Fiber optik kablolar bakır kablolar gibi kalın değildir.
 • Sinyal kaybı yok denecek kadar azdır.
 • Sinyal güçlendirici ihtiyacını azaltır.
 • Sıcaklık değişimleri, su baskınları, şiddetli hava ve nem gibi çevresel parametrelere karşı dayanıklıdır.
 • İletim için ışık ve ışığın yansıması kullanılır. Böylelikle çok daha uzun mesafelere veri iletimi yapılabilir.
 • Elektrik akımı taşımaz. Bu sayede elektriksel etkenlerden etkilenmez ve sinyal karışması yaşanmaz. Böylece temiz bir sinyal iletimi sağlar.
 • Elektromanyetik enerji sızması meydana gelmez. Bunun sonucunda bilgi güvenliği sağlanır.
 • Bilginin verimli, ekonomik ve hızlı ulaştırılması sağlanır.
 • Uzun vadede dayanıklılığı, hızı ve güvenirliği bakır sistemlere göre daha ekonomiktir.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.