Frame Relay Networks Nedir?

Frame Relay Networks Nedir?
0
(0)
Verilerin yüksek hızda iletilmesini sağlayan bir teknolojisi olan Frame Relay Networks’un özelliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Frame Relay Networks Nedir?

Kurumsal ağ hizmeti olarak bilinen Frame Relay, dünya üzerinde birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Frame Relay olarak isimlendirilen ağ protokolü temelini paket anahtarlamadan alıyor. Emsallerine kıyasla daha hızlı, verimli ve uygun fiyatlı bağlantı sağlayan Frame Relay Networks sayesinde veriler paketler şeklinde iletiliyor. Çerçeve Anahtarlama olarak da adlandırılan kurumsal ağ hizmeti, tek iletim hattı üzerinden farklı kanalların bulunmasını sağlıyor. 

Tek iletim hattı yoluyla verilerin iletilebildiği Frame Relay Networks, hacim olarak büyük olan trafik iletimi yaparak içerisinde bulunan ağların önceye kıyasla verimliliğini yükseltiyor. Özel tasarımı ve hızlı bağlantısı sayesinde hem ağ üzerinde yaşanabilen karmaşıklığın önüne geçiyor hem de farklı kanallar için ayrı iletim hattı tercih edilmesine gerek kalmıyor. Kurumsal ağ hizmeti bir başka ifade ile Frame Relay, performans açısından geliştirilmesinin yanı sıra yanıt verme süresi açısından hızlı olması nedeniyle dünya üzerinde yaygın bir kullanıma sahiptir.

Verilerin hem hızlı hem de verimli iletimini sağlayan Frame Relay Networks model olarak OSI modelini temel alırken; katman itibariyle de 2.katmanda çalışarak çerçeveler bir diğer ifade ile paketler halinde verileri kolayca iletiyor. Aktarımı sağlanan veriler yapı olarak yapılandırılmış bilgiler olmasına ek olarak, Frame Relay çeşitli ortamları karşılayabilen farklı protokol ve uygulamaları da destekleyici bir niteliğe sahip taşıma hizmeti sunuyor. Çerçeve anahtarlama, çok protokollü yapıya sahip olması nedeniyle geliştirilmiş ses aktarımı da bulunuyor. 

Frame Relay Networks Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Verilerin paketler ya da çerçeveler halinde iletilmesini sağlayan bir ağ protokolü olan Frame Relay Networks birden fazla kullanıcıya ait olan ve haberleşmeyi sağlayan kaynakların paylaşımına yardımcı oluyor. Farklı noktalarla tek bir hat yardımıyla haberleşmeye ne dersiniz? Frame Relay sayesinde yapılan ağ bağlantısı ile tek bir hat kullanarak farklı noktalarla haberleşme olanağı sağlanmakta. 

Frame Relay Networks tercih etmeleri halinde iki ucu bulunan özel bir hat kullanmak yerine; kullanıcılar geniş ağ bandı kullanıyor. Ağ yardımıyla sanal devrelerin kurulduğu Frame Relay üzerinde veri gönderimi boyunca devre yollarının her birisi için sürekli olarak yol oluşturma işlemi yapılıyor. Ağ protokolünün çalışma süresince izlediği adımlar şu şekildedir: 

 • Frame Relay adımlarından ilkinde kısaltımı DTE olan adım dilimize Veri Terminal Cihazı olarak çevriliyor. İlgili adım üzerinde kullanıcılara ait verilerin çerçevelenmesi bir diğer ifade paketlenmesi yapılıyor. 
 • Frame Relay DTE üzerinde paketlemesi yapılan verilerin iletildiği bir sonraki adım ise DCE’dir. Kısaltımı DCE olan adım dilimize Veri İletişim Cihazı olarak çevriliyor olup; gelen verilerin incelendiği ve adresinin geçerli olup olmadığının kontrolünün yapıldığı adım olarak tanımlanıyor. Adres geçerliliği kontrolünün ardından bir sonraki adımda yer alan FCS işlevini çalıştırıyor.
 • Kısaltımı FCS olan dilimize Yapı Kontrol Sırası olarak çevrilen işlevde ise, gelen paketler ağa kabul edilebileceği gibi; paketli verilerin ağa kabul edilmeme olasılığı da mevcuttur. Kabul edilmesi halinde varış noktasına iletimi yapılan çerçeveler, geçememesi halinde de ağ üzerine kabul edilmiyor. 

Frame Relay Networks Özellikleri

Tanımından, işlevinden ve çalışma şeklinden bahsettiğimiz Frame Relay Networks özellikleri ise şu şekildedir: 

 • Ağ üzerinde meydana gelebilecek karmaşıklığın önüne geçiyor. 
 • Ağ bağlantıları aracılığıyla herhangi bir hata olması halinde otomatik farklı bir konuma yönlendirilmesine yardımcı oluyor. 
 • Güvenilir, verimliliği yüksek ve hızlı bir kurumsal ağ hizmetidir. 
 • Kurumsal ağ hizmeti olarak nitelendirilen Frame Relay Networks, ilgili ağların mesafesine göre fiyatlandırma yapmıyor. 

Frame Relay Networks Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Emsallerine göre bakıldığında daha yüksek hıza ve verimliliğe sahip olan Frame Relay Networks kullanıcılarına sağladığı avantajları ile biliniyor. Frame Relay avantajları şöyle sıralanıyor:

 • Bant genişliğine açısından paylaşım yapılabilen özel bir tasarımı bulunuyor.
 • Frame Relay hem yerel hem de ülke çapında ölçeklendirilebiliyor. 
 • Verilerin gecikmesi düşük iken; verimliliği ise yüksektir. 
 • Kiralanan hatların maliyetlerini maksimum %50 azalttığı için uygun fiyatlıdır. 

Kurumsal ağ hizmetinin yukarıda belirtilen avantajlarının yanı sıra dezavantajları da mevcuttur. Çerçeve türlerinin farklı uzunluklarda olması göz önüne alındığında ağ protokolü farklı uzunluklara sahip çerçevelere izin vermesi sebebiyle çeşitli kullanıcılarda değişken formda gecikmelere neden oluyor. Bu da dezavantajları arasında bulunuyor. Form olarak değişken olan gecikmeler nedeniyle, video ve telekonferansa ilgili ağ protokolü uygun bulunmuyor.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.