MAC Nedir? Ne İşe Yarar?

MAC Nedir? Ne İşe Yarar?
0
(0)
İnternete bağlı her cihazın sağlıklı veri alışveriş yapabilmesi için kendine özgü adreslerinin olması gerekiyor. Bu adreslerin temel sebebi ağda her cihazı ayrıştırabilmek. MAC adresi işte bu alışverişin sağlanması için oluşturulan özgün adreslerdir. Yani herhangi bir cihazda kullanılan adres başka bir cihazda kullanılmaz.

Genel olarak IP adresi ile karıştırılan bu terim, Ethernet bağlantı noktanızın ya da kartınızın sahip olduğu bir adrestir.

MAC adresi, cihazın üreticileri tarafından atanan adreslerdir. Örnek olarak; “68-7F-74-12-34-56” bu dizin bir MAC adresi örneğidir. Adresin ilk altı hanesi üreticiyi temsil eder, son altı hane ise özgün bir tanıtıcı numaradır.

MAC Adresi Ne İşe Yarar?

MAC adresi veriyi ağdaki doğru cihaza taşımakta kullanılır. Yani aslında modeminizin cihazınızı tanıması için bir adrestir. İnternete bağlanmanızı direkt olarak sağlayan adres değildir. İnternete bağlanıp, server aracılığı ile veri alışverişi yapmanızı sağlayan adres IP adresinizdir. Modeminiz, ağdaki hangi cihazın internete bağlanmak istediğini MAC adresinden tanır. Aynı şekilde şirketler kendi özel ağlarında MAC adresi yardımı ile bilgisayarın kime ait olduğunu tanımlarlar.

 Ağ üzerinden gönderilen veri paketleri her daim bir MAC adresinden gelir ve bir MAC adresine gider. Ancak her cihazda sadece bir MAC adresi olacak diye bir şey yok. Bunun sebebi ise her türlü ağ bağdaştırıcısı farklı bir MAC adresine ihtiyaç duyar. Örneğin cihazda birden fazla LAN, bluetooth gibi farklı iletişim kanalları varsa hepsinde farklı MAC adresi var demektir. Bu sebeple direkt olarak cihaz adresi gibi terimleri kullanmak doğru olmayabilir.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.