Marka ve İnovasyon İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Marka ve İnovasyon İlişkisi Nasıl Olmalıdır?
0
(0)

Gün geçmiyor ki Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan insanlar kendi fikirlerini ya da inovatif düşüncelerini gündelik hayata geçirmeyi kendisine amaç edinerek markalaşmaya gitmesin. Hayata geçirmek istediğiniz veya “Bu fikir ya da ürün yürür gider.” diyorsanız sıfırdan bir marka ve inovatif düşüncenizi birbirine endekslemeniz gerektiğini belirtmeyi kendimize görev bilerek bu konuyu ele aldık.

Öncelikle, burada ilk ele almamız gereken konu “iletişim” olmalıdır. İletişim, bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir. Bir marka yaratıyorsak kendimizden yola çıkarak iletişimimizi her alanda geliştirmeli ve nasıl hitap edilmesi gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü, her ne kadar yaratmak istediğiniz marka sizi insanlara karşı temsil ediyor ise aynı şekilde sizin de markanızı temsil ettiğinizi unutmamalısınız.

İkinci olarak, günümüzde insanlara ulaşmanın en kolay yolu, sizlerde hak verirsiniz ki, “sosyal medya”dan geçmektedir. Sosyal medyayı ne kadar aktif kullanırsanız başlangıç aşamasında yaşayacağınız ivmelenme o kadar artacaktır. Aklımıza en belirgin gelen örnek tabii ki, influencerlar. Bir şekilde sıkı takipçiye ulaşmış ve daha sonrasında iş hayatına adım atmış birçok influencer vardır. Bunu, sosyal medyalarındaki takipçi/potansiyel müşterileri sayesinde daha da ileriye götürmüşlerdir. Burada özetle şunu söyleyebiliriz ki, eğer insanlar ile olan iletişiminizi sosyal medyanın gücü ile birleştirirseniz bilinirlik anlamında büyük bir yol almış olacaksınız.

İnovatif düşüncenizi, yaratacağınız bir markanın çatısına alırken yolun başında yapmanız gerekenlerden bahsetmeden önce “Marka Nedir?” gelin, buna değinelim.

En yaygın tabiri ile marka; bir işletme ve müşteri arasında sayılar, harfler, sözcükler, ambalajlar, sloganlar ve şekiller gibi çizim yoluyla görüntülenebilen her türlü işarettir. Sizlerin aklında kalması gereken ise şu olmalıdır: ‘’Marka demek kimlik demektir.”

Marka tanımı 4 temel yapı üzerine dayanmaktadır. Bunlar:

  1. Tatmin:  Bir marka, tüketicinin istediği, arzuladığı ve beklediği tatmininin karşılığıdır. Bu tatmin fiziksel ya da ruhsal olabilir.
  2. İş Birliği: Marka tüketici ile tatmin konusunda iş birliği kurabilmelidir. Bu iş birliği, hizmetlerde çalışanların tüketicilere gerçekleştirdikleri iletişimde sağlanır.
  3. İlişki: Marka, tüketicilerle güvene ve empatiye dayalı riskten koruyucu ilişkileri geliştirmelidir.
  4. Öykü: Her markanın anlatması gereken bir öyküsü olmalıdır.

Artık yavaş yavaş sosyal medyada, iş hayatında ya da yakın çevrenizde oluşturmak istediğiniz markanın kimliğini ve buna ek olarak markanızın yönetim stratejisini belirleme vakti. Peki bunu neden yapmalısınız? Çünkü, markanızın temel değerlerini ve hedeflerini anlatmalı, marka kimliğini tanıtmalı ve ona göre pazar konumu oluşturmalısınız. Markanızın çekirdeğini oluşturan bu yapı ürün, markanın adı, sembolü, sloganı, ambalajı ve kurum kimliği delilleri ile desteklenerek, müşterilerinize olumlu iletişim geliştirilecek bir yapı oluşturmalısınız.

Günümüzde, özellikle sosyal medyada, insanlar, markaların ürettikleri ürünlerin kalitesine bakmadan önce o markanın kendilerine nasıl hitap ettiklerine ya da kişinin o markadan ürün aldığı zaman sosyal statü olarak kendisini nerede hayal edebildiği daha ön planda tutulmaktadır. 

Bu yüzden marka yaratmak günümüzde “benim çıkarttığım bir ürün var ve markası X olsun” deyip geçebileceğimiz bir durumdan çıktı. Serbest piyasada rekabet fazlasıyla arttı. Sizler gibi düşüncelere sahip olan insanların artık alışılmışın dışında bir şekilde insanların dikkatini çekmeli ve onların iç dünyalarında sanki uzun yıllardan beri varmışçasına onlara hitap etmeyi başarabilmelisiniz.

Yazımızın sonuna gelirken, aktardıklarımı özetlemek isterim.

  • İletişimin her şey olduğunu unutmayın.
  • Sosyal medyanın gücünün farkına varın.
  •  ‘’Marka demek kimlik demektir.’’ mottosuyla ilerleyin.
  • Farklı olun.

Fikrinize güveniyor ve gelecek vaat edeceğini öngörebiliyorsanız durmanın değil harekete geçmenin tam vakti! Bir fikrin patentini alıp ticari anlamda da para kazanabilmeniz için başlıca başlangıç aşamasında neler yapmanız gerektiğinden bahsettim.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.