Cellular Network Nedir?

Cellular Network Nedir?
5
(4)
Cellular Network, bir hücresel kullanılarak oluşturulmuş bir kablosuz ağ tipidir. Bu ağ kişisel bilgisayarlar ve diğer ağ cihazları arasında iletişim kurabilmek için radyo sinyali frekansı kullanılarak kurulan bir ağdır Her hücreye hizmet veren bir baz istasyonu bulunur. Bu hücresel ağlar, uç düğümlere giden ve gelen bağlantının kablosuz olduğu bir ağ sistemidir. 

Cellular Network Nasıl Çalışır? Avantajları Nelerdir?

Hücresel ağlara diğer bir adıyla mobil ağlar da diyebiliriz. Bu ağların en az birinin sabit bir konumu bulunmaktadır. Bu baz istasyonları ses, veri, içer gibi türleri kullanıcılar arasında transferinin yapılmasında rol oynamaktadır. Baz istasyonlarında oluşabilecek paraziti önlemek ve kullanıcılarına daha kaliteli bir hizmet sunabilmek için bağlı olduğu komşu hücrelerden farklı olarak bir frekans seti kullanmaktadır. Normal ağlara göre birçok avantajı vardır. Bunlardan birkaçı şöyledir:

 • Yüksek kapasite sahiptir.
 • Daha az güç harcar.
 • Normal ağlara göre daha iyi kapsama alanları vardır.

Bir akıllı cihaz seçimi yapılırken dikkat edilen noktalardan bir tanesi de cihazda Cellular Network olup olmadığıdır. Nasıl Wi-Fi bağlantısını olup olmadığından emin olmak istiyor isek bu bağlantıdan da emin olmalıyız. Hücresel ağ olarak adlandırdığımız Cellular Network bulunan cihazlara SIM kartı takarak telefonlardaki gibi bir kullanım sağlayabilirsiniz. Hattınıza tanımlı paketleri kullanabilirsiniz. Örneğin, Cellular Network bağlantısı olan bir Ipad aldığınızı varsayalım. Bu cihaza SIM kartınızı takarak arama yapabilir, mesaj gönderebilir ya paket içeriğinde bulunan internet miktarını kullanabilirsiniz. 

Cellular Network Ne İşe Yarar? 

Son zamanlarda birçok farklı amaçla Ipad kullanımında artış olmaktadır. Bir Ipad alırken de dikkat edilen hususlardan bir tanesi Cellular Network bağlantısının olup olmadığıdır. Cellular Network bağlantısının bulunduğu Ipad’ler aslında mobil telefon görevi görmektedir. Bu sayede Ipad’lerinden arama yapabilirler. Bu bağlantı kullanıcılara birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu özelliğin bulunmadığı cihazlar internete bağlanabilmek için farklı yöntemler kullanırlar. Wi-Fi bağlantısı ya da farklı servis sağlayıcıları ile internet bağlantısını yapabilirler. Fakat Wi-Fi bağlantısının olmadığı durumlarda kullanıcılar zor durumda kalabilir. Eğer Cellular Network bağlantısı olursa kendi hatlarını bu cihaza takarak hat üzerinde tanımlı internet haklarını kullanabilirler. 

Cellular Network Özellikleri

Cellular Network ağının özelliklerini bilmek kullanım amacını bilmek kadar önemlidir. Bu ağın kullanıcıların işlerini kolaylaştıracak birtakım özellikleri vardır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Cellular Network’un hücresel ağların bir araya gelerek oluştuğunu biliyoruz. Hücrelerin bir araya gelerek oluşturduğu bu ağ oldukça geniş bir alana yayılır. Çok geniş bir coğrafi alanda radyo kapsama alanı sağlamaktadır.
 • Baz istasyonları aracılığı ile birden fazla cihazı birbirine bağlayabilir. Örneğin, cep telefonları, çağrı cihazları, tabletler, diz üstü bilgisayarlar ve diğer cihazlar gibi taşınabilir cihazlar ile sabit cihazlar arasında bağ kurularak iletişimin devam etmesini sağlayabilirler.
 • Genel ve özel ağlara ait tüm özellikleri ve işlevleri kullanabilme özelliğine sahiptirler. Bundan dolayı oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptirler.
 • Diğer cihazlara oranla daha yüksek kapasitelere sahiptirler. Bunun sebebi hücresel ağın tek bir büyük veriden oluşmamasıdır. Farklı frekanslara sahip hücrelerden oluştukları için daha fazla kapasiteye sahiptirler.
 • Birden fazla hücresel ağ ile oluştuklarından çok geniş bir kapsama alanına sahiptirler.
 • Diğer ağ sinyallerinden oluşan parazitleri en aza indirgeyerek daha kaliteli bir kullanım sunmaktadırlar.
 • Mobil ağlar hücre kulelerine daha yakın olduğu için tek bir verici ya da uyduya oranla daha az güç kullanırlar.

Kısaca özetlemek gerekirse, normal ağlara göre daha fazla kapasite ve alana sahip olan bu hücresel ağlar oldukça avantajlıdır.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 5 / 5. 4

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Avatar of Serhat Demirkan Serhat Demirkan dedi ki:

  Çok bilgilendirici

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.