Ters (Reverse) Proxy Nedir?

Ters (Reverse) Proxy Nedir?
0
(0)
İnternete erişim sırasında kullanılan ara sunuculara Proxy ya da vekil sunucu denir. Bir web sitesine girdiğiniz zaman tarayıcı ilk olarak Proxy ile bağlantı kurar. Proxy de o sayfaya bağlanır, içeriği alır ve sonra da içeriği tarayıcıya gönderir. Proxy, istemcideki içerikleri farklı sunuculara iletir. Ters Proxy ise trafiğinin düzgün akışını sağlar. Peki ters (reverse) Proxy nedir? Bu yazımızda bu sorunun cevabını verdik.

Ters Proxy Nedir?

Ters Proxy, internet ve web server arasındaki ağ trafiğinin düzgün akışını sağlamak için kullanılır. Ters Proxy, istemci adına kaynakları alır ve daha sonra istemciye bu kaynakları geri döndürür. Ters Proxy, güvenlik, hız, gizlilik gibi pek çok konuda kullanıcılara yardımcı olur.

Ters Proxy Ne İçin Kullanılır?

Ters Proxy kullanımı için birçok farklı sebep olabilir. Kullanıcıların genellikle ters Proxy kullanmalarının sebebi gizliliklerini ve güvenliklerini sağlamak. Ters Proxy, sunuculara yönelen istekleri engeller ve kullanıcıların kimliklerini korurken, gerçekleşebilecek siber saldırılara karşı ek bir savunma görevi görür. Ters Proxy kullanımının bir diğer sebebi ise web trafiğini hızlandırmak. Ters Proxy, servis yükünü birkaç sunucuya dağıtarak web trafiğini hızlandırır. SSL şifreleme gibi ek hizmetlerle de performans iyileştirmeleri sağlar. Ayrıca Ters Proxy, web trafiğinin yükünü dengeleyerek hız ve kapasiteyi en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olur.

Ters Proxy Nasıl Kurulur?

Ters Proxy konusunda en bilinen yazılım Nginx yazılımı. Bunun için de öncelikle Nginx indirmeniz ve daha sonra sanal sunucunuzu devre dışı bırakmanız gerekir. Bu adımı yaptıktan sonra ters vekil sunucusu için bir reserve dosyası oluşturmalısınız. Son olarak ise bir yapılandırma testi yapmalısınız. Doğru bir şekilde kurulumu tamamlamak için tüm adımlara dikkat etmelisiniz. Ters Proxy kurulumunu daha iyi anlamak için internette yer alan çeşitli doküman ve videolardan faydalanabilirsiniz.

Ters Proxy Faydaları Nelerdir?

Ters Proxy teknolojisi kullanıcılara çeşitli faydalar sunuyor. İlk olarak kimliğinizi gizleyerek istediğiniz internet sitelerini güvenli bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Ters Proxy, ziyaret edilen siteleri ön belleğine alır. Bu sayede kullanıcılara daha fazla hız sağlar. Ayrıca Ters Proxy ile daha fazla kontrol elde edersiniz. Ters Proxy ile verileri engelleyebilirsiniz ya da istenmeyen verileri değiştirerek görebilirsiniz. Bazı ülkelerde yasaklanan sitelere erişim için de zaman zaman Ters Proxy kullanılmakta. Ters Proxy, ev internetinde kullanıcılar tarafından çok sık tercih edilmezse de VPN uygulamalarının birçoğu ücretlidir. Bu sebeple Proxy uygulamalarının ücretsiz bir şekilde kullanılabilmesi, ev internet kullanıcılarına avantaj sağlar. Ters Proxy, genel olarak internet servis sağlayıcıları ve büyük şirketler tarafından güvenliği sağlamak için oldukça fazla tercih edilirler. 

Özetle, Ters Proxy’nin kullanım sebeplerine bağlı olarak pek çok avantajı bulunmakta. En büyük avantajı ise hızı artırması ve güvenliği sağlaması. Sunuculara web yükünü böler ve bu sayede performans artar. Buna bağlı olarak daha hızlı bir internet bağlantısı elde edersiniz. Ayrıca kullanıcıların kimliklerini korur. Fakat unutmamanız gereken nokta internette hiçbir şeyin imkansız olmadığı. Ters Proxy kullanımı direkt web sitelerine yapılan bir siber saldırıda koruma sağlamaz. Bunun için daha farklı önlemler almanız gerekmekte. Yine de Ters Proxy pek çok konuda daha güvenli bir internet deneyimi sunuyor. Farklı Proxy sitelerini araştırarak ve inceleyerek siz de kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.