Kotasız İnternet Nedir?

Kotasız İnternet Nedir?
0
(0)
İnternet kotası, hız, GB, internet sınırı gibi kavramlar bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Yeni sistemle birlikte kotasız internet herkesin hayatında daha çok yer almaya başladı ve bu doğrultuda sizin de doğru paketi seçebilmeniz için kotasız internet hakkında her şeyi bilmeniz gerekli. Sizin için bu karışıklığı çözmek için bu yazımızda kotasız internet kavramını açıkladık.

İnternet Kotası Nedir?

Kotasız internet kavramını anlamak için öncelikle kotayı açıklamamız gerekir. İnternet kotası en temel tanımıyla internet kullanım miktarına koyulan bir sınırdır. Yani belli bir GB ve Mbps hızında internet alırsınız. Bu GB kotasını aştığınızda internetinizin hızı yavaşlatılır. Örneğin 50 GB interneti 16 Mbps hızda kullanıyorsanız bu kotayı aştığınızda hızınız 8 Mbps’ye kadar düşebilir. Bu durum sizler için can sıkıcı bir durum olabilir. 1 Ocak 2019 tarihinde Türkiye’de Adil Kullanım Kotası yani AKK kaldırılmıştır. Yani 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren tüm kullanıcılar kotasız internet kullanmaya başlamıştır fakat bu durum herkes için yine de tamamen aynı değildir. Daha önceden GB üzerinden olan kota bu sefer bir nevi Mbps üzerinden gelmiştir. Kullanıcılar hızına göre internet almaya başlamışlardır.

Kotasız İnternetin Avantajları Nelerdir?

Kotasız internetin kotalı internete göre de pek çok avantajı bulunuyor! Özellikle fiber internet, kotasız internet ile çok daha hızlı. Çünkü kotalı internette belli bir hızda belli bir indirmeye izin verilir ve onun üzerine çıktığınızda internetiniz yavaşlar. Kotasız internette ise belli bir hıza kadar istediğinizi yapabilirsiniz ve internetinizde kesilme ya da yavaşlama olmaz! Özellikle 1 Ocak 2019’dan sonra hayatlarımıza limitsiz kotasız internet yani AKN’siz internet girmiştir. Bu alabileceğiniz en mantıklı internet paketidir. Fakat internet paketi seçerken tüm detaylara çok dikkat etmelisiniz. Eğer bir yerlere 25GB gibi bir kavram varsa o paket kotalıdır. Ayrıca internet paketleri çok çeşitli olduğu için bazı paketlerde de belli zamanlarda internet kotasızdır. Örneğin geceleri kotasız internet paketi gibi. Eğer interneti çoğu insan gibi gün içinde çokça kullanıyorsanız bu paket de mantıklı değildir. Bu yüzden kendi internet kullanım standartlarınıza göre en uygun ve mantıklı paketi bulmanız önemlidir. Bu yeni durum sadece ev interneti için geçerlidir. Mobil cihazlar için aldığınız internette eski sistem devam etmektedir. Aynı zamanda mobil cihaz mantığıyla çalışan ve telefon operatörlerinden alınan altyapısız internet hizmetinde de limit hala vardır.

Çoğu operatör ayrıca bu paketleri taahhütlü verir. Yani aldığınız bir kotasız internet paketine belli bir süre için imza atarsınız ve bu süreden önce memnun kalmayıp paketinizi iptal etmek istediğinizde yüklü miktarda cayma bedeli ödersiniz. 3 ay, 6 ay, 12 ay ve 24 ay en gelenekselleşen taahhüt türleridir. Ayrıca 12 ay belli bir fiyat istenip daha sonra bu fiyat arttırılabilir. Bunun dışında size başta hediye olarak verilen bazı indirimleri de sizden geri isteyebilirler. Örneğin bir paketi indirimli fiyattan alınca taahhüt süresinden önce iptal ederseniz indirim ücretini de sizden talep edebilirler.

Moondiggy kullanıcılarına AKN’siz internet hizmeti sunmaktadır. Moondiggy’ten aldığınız internetinizi gün ve saat fark etmeksizin kotasız kullanmaya devam edersiniz. Moondiggy hiçbir şekilde internet hızınızı düşürmez. Aynı zamanda Moondiggy’ten alacağınız internet için herhangi bir taahhüte de imza atmazsınız. İstediğiniz zaman Moondiggy aboneliğinizi iptal edebilirsiniz ve bunun için asla bir ücret ödemezsiniz! Siz de Moondiggy internet sitesini ziyaret ederek merak ettiğiniz her sorunun cevabını alabilir ve dilerseniz taahhütsüz ev interneti abonesi olmak için Moondiggy’e başvuruda bulunabilirsiniz.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.