Layer 2 Tunneling Protocol Nedir?

Layer 2 Tunneling Protocol Nedir?
0
(0)
Bilgisayar ağlarında kişisel sanal network’u desteklemek için kullanılan ve bir tunneling protokolü olan Layer 2 Tunneling Protocol hakkında detayları sizler için derledik.

Layer 2 Tunneling Protocol Nedir?

Layer 2 Tunneling Protocol, kısaca VPN ile gösterilmektedir. Bu protokol kendi içinde hiçbir gizlilik ya da şifre içermez. Şifreleme yerine tunnel yapısı sayesinde bilgi transferini sağlayan bir şifreleme protokolünden faydalanır. Layer 2 Tunneling protokolü kendi başına bir güçlü ve güvenli şifreleme sağlayamadığından kimlik doğrulama yapılamaz. Bu nedenle kimlik doğrulaması yapabilmesi için IPsec diye adlandırılan başka bir protokol Layer 2 Tunneling ile bir arada kullanılır. 

IPsec protokolü internet protokol güvenliği anlamına gelmektedir. IPsec bir iletişim esnasında uçtan uca güvenlik koruması ile koruma sağlayan bir protokoldür. IPsec protokolü internet katmanındaki birçok uygulamada kullanılır. Ipsec ve Layer 2 Tunneling protokolleri bir arada kullanıldığında Point to point internet protokolüne (PPTP) göre daha güvenlikli bir koruma oluşmaktadır. Layer 2 Tunneling Protocol, bazı güvenlik duvarlarını engellemesi ile bilinen UDP 500 portunu kullandığından dolayı bazen güvenlik duvarları ile sorunlar yaşayabilir.

Layer 2 Tunneling Protocol’ünün avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Özellikle IPsec ile birleşince Point to Point internet protokolünden daha güvenlidir. Fakat olumsuz yönleri de vardır. Örneğin, openVPN’den daha yavaştır. Bazı güvenlik duvarları tarafından engellenebilmektedir. Bazen de orta derecede bir güvenlik önlemi sağlamaktadır.

Layer 2 Tunneling Protocol Ne İşe Yarar? 

 • Layer 2 Tunneling Protocol, kişisel verilerinizde üst düzey çevrim içi güvenlik sağlar. 
 • Konum bilginizden bilgisayarınız hakkındaki tüm bilgilere kadar birçok bilgiyi koruma altına alarak olası dolandırıcılık gibi tehlikeleri en aza indirir. Ayrıca verilerinizi koruyarak bilgilerinizi kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini önler.
 • Maskelenmiş IP özelliği sayesinde şüpheli Wi-Fi ağları üzerinden başka kişilerin bilgilerinizi ele geçirmesini engeller. 
 • Bulunduğunuz konumdan dışarı çıkarak başka ülkeye ait verilere ulaşabilirsiniz. Örneğin bir Netflix içeriği Türkiye konumunda gösterime girmezken başka bir ülkede gösterimde olabiliyor. Bu içeriği izleyebilmek için algoritmalarınız arasında değişiklik yapabilirsiniz. Bu sayede başka konumlarda yayınlanan içerikleri de izleyebilirsiniz.
 • Bazı dosyaları indirmenize kolaylık sağlar. Dosya indirimi sırasında hakkınızda kayıt tutulmasını engeller.
 • Bulunduğunu bölge hedeflenerek gösterime giren reklamlara daha az maruz kalmanıza yardımcı olur. Bu sayede daha ihtiyacınız olan reklamlar kaşınıza çıkarak gereksiz reklamlardan kurtulmuş olursunuz.
 • Coğrafi kısıtlamalarınızı kaldırarak başka web sitelerindeki bilgilere de ulaşabilirsiniz. 

Layer 2 Tunneling Protocol Özellikleri

Son zamanlarda daha çok artan bilgilerin çalınması, kopyalanması ya da kötü amaçlar ile kullanılmasından dolayı gizlilik ve güvenliğin önemi artmaktadır. Bu yüzden kişisel bilgisayarlarda gizliliği en üst düzeyde tutacak protokoller kullanılmalıdır. Layer 2 Tunneling protokolü de bir sanal destekleyici güvenlik protokolüdür. Tek başına yeterli düzeyde bir güvenlik önlemi sağlamakta zorlansa da IPsec ile birleşince güçlü bir güvenlik ağı oluşturabilmektedir. 

Sağladığı üst düzey güvenlik sayesinde rakipsiz ve kullanımı oldukça yaygındır. Layer 2 Tunnelig Protocol’ü bir tünel ve oturum içeren iki farklı bileşenden oluşmaktadır. Kendine özgü bir güvenlik mekanizması yoktur ancak internet protokolü güvenliği ile birleşince güvenlik önlemlerini maksimum seviyeye çıkarmayı başarır.

Layer 2 Tunneling protocol’ünde merak edilen önemli şeylerden biri de nasıl kullanıldığıdır. Layer 2 Tunneling Protocol’ünü kurmak için aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz: 

 • Bilgisayarınızın ayarlar kısmında bulunan VPN kısmına girin.
 • Profil menüsünden yeni bir profil oluşturun.
 • Layer 2 Tunneling sunucusunu etkinleştirin.
 • Sunucu kısmına VPN kurulumu yaptığınız IP adresini yazın.
 • IP sekmesinde IPsec ayarlarını yapın. Kullanıcı adı, şifre gibi kısımları doldurun ve bitiş butonuna tıklayın.
 • Son olarak bağlanmak istediğiniz VPN adını seçin ve bağlan butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Özetle, Layer 2 Tunneling protokol güvenli veri transferi başta olmak üzere farklı birçok özelliği ile kullanışlı bir protokoldür.

İçeriği Yararlı Buldunuz mu?

Ort. 0 / 5. 0

Şu ana kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Uzmanıyla Görüş.

Hemen Bir SEO Uzmanı ile Görüşerek Firmanız İçin İnternette Ön Sıralarda Yer Alma Fırsatını Yakalayın.